Спешните медици във Варна на бунт срещу министерските безумия

Мисия Варна

10-11-2011, 12:53

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

Велина Калинова

Всичко от Автора

Изнервени сме, разгневени и уморени, казват лекарите. Обмислят протестни действия, ако преминат към Областните болници

Спешните медици във Варна се вдигнаха на бунт срещу идеите на здравния министър доболничната помощ да влезе в Областните болници.

Нарекоха я абсурдна и заплашиха с простест. Днес се проведе общо събрание на работещите в центъра за спешна медицинска помощ. За сега всичко е на етап изчакване на действията от страна на министерството, подписки от всички несъгласни, декларации и търсене на подкрепа от страна на синдикатите.

"Изнервени сме, разгневени и уморени. Опитват се да ни вземат свободата, идентичността. Всеки сам ще вземе решение дали да напусне, но ако се реализират идеите на министъра, лично аз ще бъда принудена да си отида", коментира д-р Десислава Кателиева, която е спешен медик от 15 години и е една от малкото със специалност "Спешна медицина".

Според работещите в центъра, ако преминат към Областната болница, това ще засегне по един или друг начин всички пациенти.

"Министърът никога не е стъпвал в спешен център, да ни пита как работим. За пореден път сме изправени пред реформи и системата е все така бедна и обременена с проблеми. Изнесохме на гърба си разделянето на Спешна и Неотложна помощ, и продължаваме да нямаме закон, който да регламентира що е спешно и неспешно състояние. От една седмица сме принудени да се борим комерсиализацията в здравеопазването да не влезе и в спешната доболнична помощ", казват медиците.

Те отново припомниха, че преди месец бе ликвидиран телефон 150 и от 112 ги пращат най-редовно за зелен хайвер.

Едно от дадените им обещания е увеличение на заплатите, но за сметка на съкращаване на 1300 човека. "Миналата година дойдоха 25 нови колеги, но нито един от тях не се задържа и си отидоха. Тази година са 4, не се знае дали ще останат", допълни д-р Кателиева.

Относно евентуалното преминаване към Областните болници, които са търговски дружества със смесено участие, стана ясно, че финансирането на спешността от страна на държавата само ще влоши финансовото състояние на медиците, защото като акционерно дружество структурите имат самостоятелност за разпределение на средствата. "Финансовите проблеми на болниците неминуемо ще доведат и до подбор на пациенти според осигурителния им статус и честотата на хоспитализация, което е недопустимо в спешността. Когато сме на адрес най-малко мислим дали пациента е здравноосигурен, а от болниците мислят едва ли не първо за това", разказват медиците готови на протест.

По темата за телефон 112 настояването е дежурните в спешните центрове успоредно да прослушват адресите и да не се губи ценно време в конферентни връзки и препредаване. Друго настояване е за собствена база данни, която да дублира всички медицински обаждания на телефон 112.