Плащаме 1 млрд.лв. повече заради сделката на Милен Велчев с дълга

Новините

11-11-2011, 13:48

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Сделката по трансформацията на дълга бе осъществена по време на правителството на Симеон Сакскобургготски под натиск на тогавашния финансов министър Милен Велчев и заместника му Красимир Катев

Ако сделката по превалутирането на външния дълг от долари в евро през 2002-2003 година не беше осъществена, България би изплатила по-евтино дълга си, повтори министърът на финансите Симеон Дянков в петък по време на парламентарния контрол, отгововаряйки на депутата от "Атака" Любомир Владимиров.

Народното събрание задължи финансовия министър с решение oт април миналата година да възложи проверка на сделката. Избран е бил независим външен консултант, чийто основен извод е бил именно този – реализираната загуба от сделката е 1 млн. лева, потвърди днес Дянков.

Сделката по трансформацията на дълга бе осъществена по време на правителството на Симеон Сакскобургготски под натиск на тогавашния финансов министър Милен Велчев и заместника му Красимир Катев. Още тогава редица икономисти предупредиха, че сделката е неизгодна за България и само разсрочва плащанията в бъдеще време извън мандата на тогавашното правителство. Имаше и подозрения за огромни комисиони, които са били разпределени между консултантите по сделката от кръга около сина на Симеон – Кирил Сакс Кобурггота и финансовия министър Велчев.

 Отчетените допълнителни положителни ефекти по времето на тази сделка не са съизмерими с негативните финансови резултати от направената размяна, каза Дянков, Реализираните замени през този период на част от българския външен дълг не намаляват размера на плащанията по дълга, а водят само до формално намаляване на главницата и изтикване във времето на общото плащане. В резултат на замяната на брейди облигации с глобални облигации е реализирана загуба в размер на около 1 млрд. лв., прочете единият извод от анализа министърът.

Анализът сочи и, че твърдението от времето на сделката, че тя ще допринесе за подобряване на кредитния рейтинг на България, не се е осъществило.

Според Дянков, ако сделката не беше осъществена, досега България щеше да е изплатила тази част от дълга на по-ниска цена, затова вредата от сделката е несъизмерима с хипотетичната полза. След излизането на този доклад експерти от финансовото министерство са мислили върху възможността да бъде предаден на прокуратурата.

Юридическата експертиза в министерството обаче заключила, че това едва ли ще доведе до успешен резултат в прокуратурата, защото лесно може да се каже от тези, които го извършиха, "сгрешихме във времето", коментира министърът и посъветва народните представители, ако виждат възможност за юридически действия, да ги предприемат, тъй като докладът е публичен.