Източиха нефта от ударения новозеландски кораб Рена

Новините

14-11-2011, 14:41

Снимка:

Reuters

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Спасителни екипи са изпомпали всичкото гориво от заседналия новозеландски товарен кораб, съобщи БиБиСи.

Спасителни екипи са изпомпали всичкото гориво от заседналия новозеландски товарен кораб, съобщи БиБиСи.

Рена, който заседна в риф и имаше опасност да се обърне на една страна, първоначално изпусна 350 тона нефт, които убиха повече от 1000 морски птици. Спасителните операции бяха затруднени от лошото време и съществуваха опасения за развитието на широкоразпространено екологично бедствие.

Крайбрежните власти в Нова Зеландия обаче, казаха че всичко свързано с източването на нефт от кораба вече е приключило и ще изпратят кран, който да прибере товарите. Все още има около 1300 контейнера, които предстои да бъдат преместени от кораба, който по-късно също ще бъде изместен от рифа.

Стюарт Кросби, кмет на град Тауранга, каза, че резултатите са страхотни. "Спасителните екипи свършиха удивителна работа в условия, които крият много опасности, но предотвратиха развитието на природно бедствие.", каза той пред New Zealand Herald. Корабър, който е гръцка собственост, но плава под либерийски флаг, заседна в риф на около 22 км от пристанището Тауранга на 5 октомври.

Регионът, Bay of Plenty, е известен със своите дълги, пясъчни крайбрежия и многообразието на дивата природа, включително редки морски птици, пингвини и делфини. Еколози, изказваха опасенията си от еко-катастрофа, ако всичките 1700 тона петрол и 200 тона дизел се бяха изсипали от плавателния съд.