Гражданската според точките в талона

Новините

22-11-2011, 09:26

Снимка:

Кристина Баракова-Албу© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Черен списък за недобросъвестни шофьори, които подозрително често търпят щети

Застрахованите лица, на които често им се случват инциденти, да влязат в специален „черен списък”, предлагат от Асоциацията за застрахователна сигурност, съобщава „Монитор”.

Причината е, че граждани и фирми масово злоупотребявали и се опитвали неоснователно да получат обезщетение или да вземат по-голяма сума, отколкото им се полага. В списъка ще влязат недобросъвестни водачи на автомобили, както и физически и юридически лица, които подозрително често търпят щети.

Собствениците на ниви също получавали сериозни обезщетения, защото имотите им често се наводнявали.

Според Тодоров този проблем може да се разреши, като се създаде специална система за застрахователна история и оценка на риска. Идеята е компаниите от бранша сами да въвеждат информация в нея и да я ползват. Така фирмите ще могат да се ориентират за кои клиенти рискът е по-голям. От Асоциацията за застрахователна сигурност обаче са скептични към това, че всички фирми от бранша ще се присъединят към системата Междувременно стана ясно, че застрахователите искат точките в талона на шофьорите да се обвържат с бъдещата бонус-малус система.

Според тяхното предложение трябва да се въведе „индивидуален рисков коефициент”. При 36 точки в талона на водача той ще е равен на 1. Ако точките са повече или по-малко, ще се делят на 36 и така ще се получава индивидуалният коефициент на всеки шофьор. Ако той е по-малък от 1, водачите ще получават бонус, а ако е по-голям - „Гражданска отговорност” ще струва по-скъпо.

Зачестяват случаите, при които застраховани граждани и фирми правят опити за крупни измами, обясни Юрий Тодоров. Например била направена карго застраховка за превоз на обувки с автомобилен транспорт. Превозното средство обаче се запалило и застрахованите фирми обявили, че при пожара са изгорели 35 000 чифта обувки. При разследване обаче били открити само 80 чифта. Близо 80 млн. лева са годишните загуби от застрахователни измами в България, съобщи Юрий Тодоров, председател на Асоциацията за застрахователни измами. Той обясни, че организацията е разследвала близо 151 случая за злоупотреби по сигнали на фирмите от бранша. В 95 от случаите било установено, че има нарушения или опити на застрахования да получи повече, отколкото му е платено.

Според Тодоров в близо 37% от случаите измамите са били внимателно планирани предварително. По думите му голяма част от злоупотребите стават с помощта на лица, които са служители в застрахователните компании.