Избрани Новини
Бесни родители искат да изключат първолак
Няма гаранции, че утре вашето дете няма да удари някого, заявяват педагогическият съветник, директорът на училището, представители на Община Варна и на инспектората.
Казват, че ги е страх. Не искат повече Митко да тормози децата им. Настояват детето да бъде изключено от училище, защото било хиперактивно. Пример за поведението на Митко е
инцидентът
при който той бутнал едно момиченце от столчето, но за нещастие Венелина паднала на главата си, получила комоцио и лежала три дни в болница.
Проблемът в 1-ви Д, освен проявите на агресия, е и поведението на част от родителите, които блокираха всякакви опити за диалог на ръководството на училището, на представителите на инспектората и на Община Варна и не се съгласиха с никакви компромисни варианти.
Майката на Митко дори е предложила да влиза в часовете, но родителите не са се съгласили и попитали дали е законно и ако е така, щели
да влязат всички в час
Директорът Мария Несторова обясни, че няма проблем и, ако искат, нека всички да присъстват. Родителите първоначално се съгласиха да влиза майката в клас, заедно с представител на недоволните. Това обаче беше само за пред медиите. Минути по-късно бунтарите демонстративно си прибраха децата и напуснаха училището. Заявиха, че няма да ги пуснат, докато Митко не бъде преместен в друго училище.
От страна на Община Варна бе предложено да се осигури временно социален асистент за детето, който да бъде заедно с него през деня, докато евентуално не се назначи такъв при доказване на диагноза, но и това не се хареса на протестиращите. Те не са съгласни и с дежурството на учители пред стаята.
Един от родителите - Ася Русева, стигна до крайност - заяви, че
Митко не е желан от колектива
Когато психоложката попита кой от родителите може да гарантира, че неговото дете примерно утре няма да бутне или удари съученик, всички замълчаха.
Стана ясно, че вариантът Митко да се премести в друг клас няма как да се осъществи, защото паралелките са запълнени, а там, където има свободни места, вече има хиперактивно дете със социален асистент.
Класният ръководител бе пестелив в коментарите. Сподели, че има предложение да се монтират видеокамери в стаята (за да се проследява поведението на всички деца).
"За мен всички деца са равни.
Ситуацията се усложни и има проблем, но се надявам в скоро време всичко да се реши", каза още класната на I Д.
"Нормално ли е да се води активен час само с четирима ученици в стаята", попита един от родителите.
В крайна сметка това, което се реши със сигурност, е, че на 1 декември ще има педагогически съвет, на който ще се разисква проблемът. Датата е тази, защото седем дни преди заседанието трябва да се информират социалните служби по адресна регистрация. Единственият вариант обаче да се изклчи Митко е да му бъде наложено
наказание
Наказание за какво?
Родителите: Ръководството не е способно да се справи с проблема. Подавали сме нееднократно сигнали, но отговор няма. Страхуваме се за децата си. Тормозът е ежедневен. Това дете удря, блъска другите, веднъж удари учителка, нахлувало е и в тоалетната, има и случай, в който се опита да души един от съучениците си. Нашите деца вече са разочаровани от първите си дни в училище. Не искат да влизат в час. Какво ще прави Димитър оттук нататък в един колектив, където не е желан?
Димитър Димитров - бащата на Венелина, която Митко е бутнал от столчето, в следствие на което момиченцето получава комоцио: Няма да я пусна на училище, докато не се вземат адекватни мерки. Тя също се страхува да влиза в клас.
Директорът Мария Несторова: Проблемът е, че в I Д има дете с прояви на хиперактивност. Състоянието му се проследява от специалисти. Очакваме тяхното решение. Това, което направихме - диалог с родителите. Педагогическият съветник направи необходимото. В училище има няколко деца с хиперактивност и се отнасяме към тях с особено внимание. Преместването на Митко няма да реши проблема. Ако се докаже диагнозата, ще бъде осигурен социален асистент на детето
Веселина Иванова - началник отдел "Образователни процеси" в Община Варна: Трябва да има равен достъп до образование за всички деца и баланс на правата на детето. Има и други подобни случаи на агресия в училище. Не може да се съди за ученика на база на един инцидент. Педагогическият съвет има правомощия да реши проблема, защото всяко учебно заведение има свой индивидуален облик. Това, че неоснователно не пускате децата на училище, е наказуемо - има глоби. Неовладените емоции, недостатъчната концентрация не е задължително някакво заболяване. Не е сериозно да се поставя такава диагноза на едно седемгодишно дете. Само влошавате нещата, като настройвате съучениците му срещу него.
Светла Банова - педагогически съветник: С детето работят двама лекари и трима други специалисти. Майката е потърсила и още едно мнение на специалист. Правим всичко, което е нужно. Вярно е, че има проблеми с поведението му, но аз всеки ден съм в този клас и наблюдавам какво се случва. Детето е наблюдавано. Разговаряме с родителите ежедневно почти. Има назначена и терапия.
Надежда Петрова - майка на Митко: Той просто реагира спонтанно. Не може да си контролира емоциите. Тук едва ли не му слагат етикет на престъпник. Има вероятност да е хиперактивен, но детските психолози трябва да го кажат. Днес ще ходим на ЛКК. Без заключение от комисията не може да му се назначи социален асистент. Предложихме да платим на частен асистент, но родителите на другите деца и този вариант отхвърлят. Само нападки чуваме. Моето дете не е единичен случай. За мен поведението му си е абсолютно нормално. Митко не се отличава по нищо от повечето деца. Всички бягат, блъскат се, хапят се. Има и много по-палави. Дори и да се махне от този клас, каква е гаранцията, че подобен инцидент няма да се случи с друго дете?