Прокуратурата не напредва с делата за корупция

Новините

22-11-2011, 15:38

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Трябва да има предвидимо правосъдие и да се осъжда по един и същ начин, както и да се видят отделните окръжни съдилища и да се уеднаквят критериите

Прокуратурата не може да се похвали с напредък в делата за корупция за разлика от казусите, свързани с дейността на организираните престъпни групи,

съобщи Дневник като се позова на изявление на главния прокурор Борис Велчев на среща с представители на Върховния касационен съд днес. Темата на събирането беше изпълнението на препоръките в последния евродоклад отпреди четири месеца.

"Ние знаем кои са организираните престъпни групи, контролираме ги с МВР и когато имаме достатъчно събрани данни, действаме. Тази дейност лесно може да се планира. Докато при делата срещу корупцията, планиране не може да има", заяви Велчев.
Главният прокурор смята още, че "по-успешни дела срещу корупцията ще има, когато гражданите не плащат исканите им подкупи,а се обръщат към органите".

Според Велчев броят на оправданите по дела, свързани с дейността на организирани престъпни групи, е около 5-6%, докато осъдителните присъди са близо 93-94%.

Към Велчев в юлския доклад на Брюксел имаше специална препоръка: "Редовно да анализира причините за издаването на оправдателни присъди по дела по високите етажи, да отправя препоръки за работата по бъдещи дела, когато са били установени недостатъци в процедурата, и да обжалва оправдателните присъди, когато се окаже, че съдът не е направил подходяща оценка на доказателствата."

По дела, които се следят от Брюксел, има превес на осъдителните присъди, каза председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев и посочи за пример решенията по процесите срещу братя Галеви, бизнесмена Христо Ковачки, бившата шефка на Националната агенция по приходите Мария Мургина, бившият кмет на Велинград и депутат Фидел Беев.

Висшият магистрат намира за смущаващо ВКС да анализира оправдателните присъди (за такива той даде пример с делата срещу Асен Друмев и Николай Цонев), защото всеки съд анализира такива присъди в своите мотиви. "Белег на всяко демократично общество е да има такива присъди и ние можем да обобщим практиките по тези дела в анализ, с който да подпомогнем всички съдилища", заяви още Груев. "Ако има 100% осъдителни присъди, това прави съда излишен, а държавата фашистка. Такива примери има в миналото", каза още Велчев

Според лазар Груев тази година ще се работи върху препоръките на доклада във всички съдилища и прокуратури в България. Усилията ще бъдат насочени към повишаване качеството на работата на съдиите. Трябва да има предвидимо правосъдие и да се осъжда по един и същ начин, както и да се видят отделните окръжни съдилища и да се уеднаквят критериите, каза още Лазар Груев. Той е възложил на съдии от Върховния съд изготвянето на обзори и анализи, засягащи организираната престъпност, контрабанда, трафик на хора и корупцията по високите етажи на властта.

"Важно е мониторингът да бъде обективен и безпристрастен. Ние сме всички в една лодка и от нас зависи да я докараме до брега", каза проф. Груев.