ИПИ с пакет от мерки за повишаване на доходите

Новините

22-11-2011, 16:24

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Основните предизвикателства пред България са създаването на правов ред и икономическото развитие

77 мерки, за да се постигне икономически растеж и повишаване на доходите, предлагат от Института за пазарна икономика, съобщи Mediapool.

Икономистите от института представиха вижданията си за ускорен ръст в усложнението условия в ЕС. Сред мерките  са: отказ от минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове; от данъка върху дивидента и високите осигуровки; от държавните субсидии към БДЖ и земеделците. 

Премахването на минималната заплата и минималните осигурителни прагове ще развърже ръцете на бизнеса, смятат от ИПИ. Те  предлагат още да няма данък върху дивидентите, който на практика е двойно данъчно облагане, на данъка върху реинвестираната печалба, както и намаляване на данъка върху едноличните търговци от 15 на 10 на сто. Намаляването на данъците ще стимулира "изсветляването" на доходите, коментира Калоян Стайков от института.

 От неправителствената организация препоръчват още повишаване на гъвкавостта на пазара на труда и намаляване на регулирането на работното време. Те предлагат и мерки за повишаването на доверието на инвеститорите - балансиран бюджет, по-висока бюджетна прозрачност, по-малко регистрационни, лицензионни и разрешителни режими при откриването и закриването на бизнес, по-малко процедури и разходи за регистрирането на собственост и повече интернет-услуги.

 Големият дял на държавата е сериозна пречка за бизнеса, каза Стайков. Идеята  на икономическото ведомство да се въведе облекчение на осигурителната тежест в първата година от стъпването им в България за чуждестранните инвеститори, от ИПИ определят като „пълна глупост”, тъй като инвеститорите търсят по-силна защита на правото на собственост и по-голяма икономическа свобода.

Препоръките на института са не само за въвеждане на фискален борд, но и за балансиран бюджет с цел по-висока устойчивост на външни шокове и за ясен сигнал към инвеститорите, че страната ще следва политиката на фискална стабилност. Държавните разходи да не надвишават 30% от БВП, предлагат от института. В момента в Пакта за финансова стабилност е записан праг от 40%.

Основните предизвикателства пред България са създаването на правов ред и икономическото развитие, каза Петър Ганев – старши икономист от ИПИ. По думите му през последните години държавата пренебрегва осигуряването на ред и законност и само регулира икономически взаимоотношения. От ИПИ предлагат още въвеждането на лични пенсионни сметки, разбиване на монопола на НЗОК и автономия на университетите.