Доставяме ток на половината Балкани

Новините

25-11-2011, 10:40

Снимка:

Кристина Баракова-Албу© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Исторически рекорд в износа на ток ще отчете в края на тази година страната ни, пише „Монитор”. 

До 23 ноември България е експортирала 9,620 млрд. киловатчаса енергия, а до края на годината се очаква това количество да стигне 10,5 млрд. квтч,

съобщи вчера директорът на дирекция "Централно диспечерско управление" в Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Митю Христозов по време на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Произведената у нас енергия е решаваща за региона, категоричен е той. На практика към момента страната ни покрива между 40 и 50% загуби на ток в региона.

През 2010 г. също беше отчетен рекорден износ на енергия. Тогава зад граница бяха продадени 8,5 млрд. квтч. Сравнено с миналата година обаче експортираните през тази година количества ще бъдат с близо една трета по-високи.

Според Митю Христозов увеличеното търсене на ток отвън се дължи основно на по-ниските водни ресурси в околните на България страни. 80% от нашия експорт е към Гърция, Сърбия и Македония. През летните месеци сме изнасяли над 2000 мегавата, а сега продаваме навън  1300, допълни той. През 2012 г. обаче едва ли ще бъде отчетен рекорд. Причината е в сушавото лято. Ако и през зимата нямаме достатъчен снеговалеж, износът не би могъл да се запази в този обем, смята Христозов.

Рекордният износ идва на фона и на сериозно повишено вътрешно потребление. За периода от януари към ноември се отчита ръст от 4 на сто, обяви шефът на диспечерите в ЕСО. Статистиката сочи, че от 2000 г. насам годишното нарастване на вътрешното потребление, когато го има, е в рамките на 1-1,5%. Христозов обясни, че  увеличението на консумацията на ток вътре в страната се дължи най-вече на битовото потребление.