Избрани Новини
„Трансперънси интернешънъл”: Корупцията в България расте
Миналата година страната ни заемаше 73-то място сред 178 държави
сочи публикувания днес годишен доклад "Индекс за възприятието на корупцията „на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл”. Страната ни продължава да следва тенденцията на влошаване, започнала през 2009 г., когато е регистриран индекс от 3.8, пише Дневник.
"Трансперънси интернешънъл" използва скала от 0 до 10, като 0 е степен "много корумпиран", а 10 - "много чист". Миналата година България падна надолу в класацията до индекс 3.6, а сега достигна 3.3 и се нарежда на 86-о място след Тайланд, а със същия резултат са Ямайка, Панама, Шри Ланка.
Миналата година страната ни заемаше 73-то място сред 178 държави, като Гърция бе на последно място (78 в глобалната класация) в групата ЕС и Западна Европа. Тази година България се оказва редом със Сърбия и назад спрямо всичките си останали съседи - Турция е на 61-во място в света, Македония - на 69-о, Румъния - на 75-о, Гърция - на 80-о. Гърците, които цяла година са критикувани за лошо управление, а стачките срещу управляващите следват една след друга, са подобрили резултатите си с индекс 3.4, като този на Колумбия, Перу, Мароко, Салвадор.
Индексът за 2011 г. е индикатор, събрал стандартизирани данни от 17 източника от 13 международно известни институции, покриващи последните две години - от декември 2009 г. до септември 2011 г. Те замерват честотата и размера на подкупите в политиката и обществения сектор и отчитат впечатленията на вътрешни и външни за всяка страна експерти, анкети сред бизнеса, оценки на търговските рискове.
Докладът отбелязва още, че арабските революции от началото на 2011 г. и разрастващите се протести срещу задълбочаването на финансовата и икономическата криза са ясен сигнал, че по света през изминалата година се е усилило усещането, че правителствата не успяват да защитят гражданите от корупцията в политиката и публичния сектор. Според организацията все повече държави се провалят в опита си да пресекат злоупотребата с обществени ресурси и подкупността при вземането на решения. Освен това именно корупцията и икономическата нестабилност често са в основата на протестите по света, а гражданите не възприемат лидерите си и държавните институции като достатъчно надеждни и прозрачни.
Тази година класацията включва 183 държави и за пръв път е включена (на предпоследно място) Северна Корея. Нова Зеландия е на върха, надминавайки традиционните скандинавски лидери в класациите за чисто и прозрачно управление.