„Трансперънси интернешънъл”: Корупцията в България расте

Новините

01-12-2011, 10:17

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Миналата година страната ни заемаше 73-то място сред 178 държави

България отново е най-зле представящата се по показателя за корумпираност сред 30 страни от ЕС и Западна Европа,

сочи публикувания днес годишен доклад "Индекс за възприятието на корупцията „на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл”. Страната ни продължава да следва тенденцията на влошаване, започнала през 2009 г., когато е регистриран индекс от 3.8, пише Дневник.

"Трансперънси интернешънъл" използва скала от 0 до 10, като 0 е степен "много корумпиран", а 10 - "много чист". Миналата година България падна надолу в класацията до индекс 3.6, а сега достигна 3.3 и се нарежда на 86-о място след Тайланд, а със същия резултат са Ямайка, Панама, Шри Ланка.

Миналата година страната ни заемаше 73-то място сред 178 държави, като Гърция бе на последно място (78 в глобалната класация) в групата ЕС и Западна Европа. Тази година България се оказва редом със Сърбия и назад спрямо всичките си останали съседи - Турция е на 61-во място в света, Македония - на 69-о, Румъния - на 75-о, Гърция - на 80-о. Гърците, които цяла година са критикувани за лошо управление, а стачките срещу управляващите следват една след друга, са подобрили резултатите си с индекс 3.4, като този на Колумбия, Перу, Мароко, Салвадор.

Индексът за 2011 г. е индикатор, събрал стандартизирани данни от 17 източника от 13 международно известни институции, покриващи последните две години - от декември 2009 г. до септември 2011 г. Те замерват честотата и размера на подкупите в политиката и обществения сектор и отчитат впечатленията на вътрешни и външни за всяка страна експерти, анкети сред бизнеса, оценки на търговските рискове.

Докладът отбелязва още, че арабските революции от началото на 2011 г. и разрастващите се протести срещу задълбочаването на финансовата и икономическата криза са ясен сигнал, че по света през изминалата година се е усилило усещането, че правителствата не успяват да защитят гражданите от корупцията в политиката и публичния сектор. Според организацията все повече държави се провалят в опита си да пресекат злоупотребата с обществени ресурси и подкупността при вземането на решения. Освен това именно корупцията и икономическата нестабилност често са в основата на протестите по света, а гражданите не възприемат лидерите си и държавните институции като достатъчно надеждни и прозрачни.

Тази година класацията включва 183 държави и за пръв път е включена (на предпоследно място) Северна Корея. Нова Зеландия е на върха, надминавайки традиционните скандинавски лидери в класациите за чисто и прозрачно управление.