1000 лв. глоба за отказ от разделното събиране на боклука

Животът

02-12-2011, 08:37

Снимка:

Кристина Баракова-Албу© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

„Сега” публикува информацията, че разделното събиране на боклука става задължително от 2014 г.

Гражданите ще могат да се отърват от ненужните си вещи - тенджери, хартия, стъкло, мебели, стари електроуреди, само на определени за това места и без заплащане.

Това предвижда новият Закон за управление на отпадъците, приет на първо четене от парламента.

В него са предвидени и сериозни санкции за онези, които дръзнат да изхвърлят боклука неправилно. След 2014 г. кметовете на общините с над 10 000 жители са длъжни да построят площадки за предаване на разделно събраните отпадъци от домакинствата. Ако местните власти нямат средства да изградят такива обекти, те могат да сключат договор с организации за оползотворяване на боклуците. Очаква се мярката да сложи ред в разделното събиране, като спре клошарите, които "ограбват" кофите от ценните материали и ги предават на вторични суровини. Документът задължава кметовете да осигурят площадки и за опасни, едрогабаритни и отпадъци от черни и цветни метали.

В новия текст отпадат някои от ограниченията, предвиждани от екоминистерството за борба с незаконната търговия на метали. Банковите гаранции, които фирмите трябва да плащат за дейността на площадките им, са намалени от 50 хил. лв. за първа площадка и 10 хил. за всяка следваща съответно на 20 хил. лв. и 10 хил. лв.

Разделното събиране става задължително и за производители, търговци и администрация. Собствениците на търговски обекти с над 100 кв. м ще трябва да сключват договори за разделно събиране и предаване на отпадъците от хартия, картон, стъкло, пластмаси и метали.

Предвижда се също така най-малко 70 на сто от строителните отпадъци да бъдат рециклирани до 2020 г. За да стане това, от догодина пътищата и обществените сгради ще трябва да съдържат определен дял рециклирани материали, който ще нараства поетапно. В редица европейски страни тази цел е отдавна надхвърлена. Германия например рециклира 80% от строителните си отпадъци., а близо 95% от пътищата в Холандия са построени от преработени боклуци от строежите.