Избрани Новини
Варна не е застрахована от цунами, твърдят учените
В Черно море има шест сеизмично активни района, които са потенциално опасни за възникването на цунами, казаха учените на работна среща във Варна днес
През 543 г. вълната цунами е навлязла на 6 км и половина навътре с много висока скорост, а през 557 г. - на 4 км и половина навътре.
Тези разкрития направиха днес във Варна учени от България и Румъния по време на работната среща, на която беше представен проектът "Разработване и внедряване на ключовите, основни компоненти на система за предупреждаване в реално време, при морски геохазарти с риск за румъно-българското крайбрежие на Черно Море", финансиран от Европейския съюз с внушителната сума от 6 000 000 евро.
В Черно море има шест сеизмично активни района, които са потенциално опасни за възникването на цунами, каза доц. д-р Орлин Димитров, ръководител на екипа учени от Института по окенология-БАН. Един от примерите е районът около Каварна, където има опасност от земетресения от 7,2 по Рихтер. Районът около Шабла е характерен с високата си сеизмична активност и свидетелство за това е земетресението от 10 степен по Медведев-Шпонхоeр-Карник през 1901 г, което би могло да бъде причина за образуването на големи приливни вълни.
Самият проект ще се занимава с 6 основни задачи в работата по превантивната система: мениджмънт и координация, оценка на риска, поставяне на системи в румънско-българските зони, експертиза на операции за ранно предупреждаване, анализ и публично оповестяване на резултатите.
На дълбочина до 1200 м в Черно море ще бъдат поставени модули, които са напълно автоматизирани и ще се ръководят и анализират от сушата. С информацията от тях ще се следят нивата на опасност.
Във Варна и Констанца ще бъдат изградени координационни центрове. Предвижда се и поставянето на 7 броя сеизмометри на морското дъно. На територията на България сеизмометрични станции ще има във Варна, Шабла, Каварна и Балчик.
Разработени са още геологични и топографски карти, за това къде са възможни наводнения. Системата включва автоматична метеорологична станция, която дава характеристика за вълната посредством сателитна връзка, също така анализ на дълбочината, дължината и силата на вълната.
В помощ на проекта ще бъдат и 3 плавателни съда от българска и румънска страна.
Основната цел на проекта е предупреждаване на населението, диагностициране и взаимодействие, подчертаха организаторите. Според тях съобщенията за опасности от цунами са непопулярни в България.
"Нужна е подкрепа от администрацията, за да не остане системата след изграждането й паметник. Трябва помощ, за да продължи работа. Успокояването на населението не зависи от това дали е криза или не", заяви доц. д-р Стефан Шанов. Той подчерта, че системата е основно с превантивен характер и че в България не сме узрели за много точни диагнози.
"Цунамито е страшен враг, коварен и не се знае кога може да изненада населението", споделиха опасенията си присъстващи на срещата във Фестивалния комплекс учени, неангажирани в проекта. Преди да заработи системата трябва да се обърне внимание и на социалното строителство в крайбрежните зони, съветваха те. Например жилищни сгради, които са изградени с цел да устоят на приливната вълна и да послужат за защитна стена.
В края на срещата пък се чуха и мнения, че образуването на цунами в такива затворени басейни като нашето море е едва ли не в сферата на фантазиите.