Безплатни прегледи в най-модерната неврохирургия в България

Мисия Варна

13-12-2011, 12:29

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Безплатни прегледи в навечерието на Рождество Христово организира УМБАЛ „Св. Марина“.

На 16 декември, петък, новооткритото отделение при УМБАЛ „Св. Марина“, което разполага с уникална за страната апаратура за неврохирургични операции, ще приема болни за безплатни консултации.

„Чрез минимална инвазивност към максимална ефективност“ или Европейски стандарти в неврохирургията е мотото , под което ще премине денят на отворени врати в Отделението по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Марина“. То беше открито на 11 октомври 2011 г. от министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов. В него са вложени 3 милиона лева собствени средства на болницата за закупуване на най-модерната диагностична и оперативна техника.

Незаменима при операции е уникалната за Варна последно поколение ултразвук-базирана невронавигация, която е приложение на космическите технологии и роботиката в неврохирургията. Последно поколение е и оперативният микроскоп с възможност за инжектиране на образни изследвания в работните окулярия, възможност за интегриране с невронавигация, наличен флуоресцентен филтър.

Модерната невроендоскопия с висока разделителна способност позволява осъществяването на сложни оперативни интервенции през отвор в черепа с диаметър около 1 см, спестяваща на болните голяма краниотомия със съответните й рискове.

Ултразвукова аспирацията (CUSA) осигурява значително по-безкръвно отстраняване на туморите на централната нервна система. Благодарение на високоскоростния дрил, хирурзите и пациентите могат да разчитат на голяма сигурност при тумори на черепната основа и при дегенеративни заболявания на гръбнака.

Към уникалната за Варна (а в някои случаи и за България) апаратура могат да бъдат добавени и С-рамо за интраоперативен рентгенов контрол при стабилизиращи операции на гръбнака, при дискови хернии и при остеопоротични прешленни фрактури и апаратура за интраоперативно електрофизиологично мониториране на функциите на главния и гръбначния мозък, което намалява риска за болните – също последно поколение.

Отделението разполага с най-модерния инструментариум за всички неврохирургични интервенции, както и за шийни и лумбални дискови хернии.

На разположение на отделението са последно поколение магнитен резонанс, компютърен томограф, мозъчен ангиограф и ПЕТ-КТ, даващи възможност за прецизна и своевременна диагностика на неврохирургичните заболявания.
В отделението се осъществява цялата гама от неврохирургични интервенции, включително и минимално инвазивна хирургия на глава и гръбначен стълб (вертебропластики, кублация).

Екипът на отделението е с многобройни специализации в чужбина, като началникът на отделението – д-р Явор Енчев доскоро е работил в столична университетска клиника.

За да бъде ефективна неврохирургичната консултация, пациентите трябва да носят със себе си съответната медицинска документация (епикризи, образни изследвания, талони от консултации и изследвания).

Безплатните прегледи и консултации ще се осъществят на 16.12.2011 г. в кабинети 305 и 306 на 3-тия етаж на УМБАЛ „Св. Марина“ от 8.30 до 16.00 ч. от д-р Я. Енчев, дм, доц. Ст. Дянков, дм, д-р Н. Димитров и д-р Б. Илиев