Избрани Новини
НА ЖИВО: Продължава третата сесия на Общинския съвет във Варна
14-12-2011, 09:13
Снимка:Виолета Рускова © ВАРНАУТРЕ.БГ
Автор:РОСИЦА ПЕНКОВА
18:22 Решението за сградата на Общинския детски комплекс беше оставено за утре "след като съветниците отидат до ул. "Пушкин" и се уверят, че условията там са неподходящи и гласуват без емоция и популизъм", каза председателят Николай Апостолов). Сесията ще продължи утре в 9 часа.
На практика това е първата сесия "по същество" за новия състав на местния парламент. На първите две заседания съветниците и кметовете се заклеха, а след това избираха районни кметове и членове на постоянните комисии.
Двама нови съветници трябваше да се закълнат днес. Те трябваше да заемат местата на назначените за районни кметове Христо Христов от коалиция "Варна утре" и Неделчо Михайлов от "Нашият град".
На заседанието обаче беше само Благомира Александрова от Коалиция "Варна утре". Човекът на "Нашият град" - Андрей Василев, прокурист на фирмата-концесионер на варненския плаж и досегашен съветник, се оказа възпрепястван да присъства днес в зала "Пленарна" на Общината и да се закълне като общински съветник.
10:13 След кратки дебати Дневният ред беше приет.
Неколцина от съветниците имаха питания към администрацията, представена тук от зам.-кметовете Христо Бозов и Богдан Караденчев. Кметът на Варна Кирил Йорданов отсъства.
Съветникът от ГЕРБ Павел Христов поиска отговор от кметската администрация за това докъде е стигнала реконструкцията на района около бул. "Ген. Колев", ул. "Царевец" и бул. "Чаталджа".
Той алармира и за неправилно паркирани коли, които спират подхода за линейки и специализирани автомобили към детско заведение, в което са настанени деца с увреждания.
10:18 Николай Пашов от ГЕРБ алармира за невъзстановени настилки и тротоари по ул. "Роза" и "Зеленика".
Интересно беше питането на Борислав Гуцанов от БСП. Той поиска обяснение от общинската администрация за сумата, заложена за ремонт на служебни автомобили.
Според него заложената в бюджета сума от 780 000 лева е необяснима, тъй като миналогодишната не е била изхарчена. Новият бюджет всъщност предвижда по 4600 лева на автомобил, имайки предвид парка на общината, което е 4 пъти повече от предвиденото за ремонт на колите в Народното събрание.
Светлана Такева от БСП пък поиска допълнение на заповедта на кмета за настаняване на бездомници в СУПЦ. Там живеят и гимназисти, които, според нея, не са в безопасност при това безконтролно допускане на бездомници в съседното крило. В помещенията за бездомници нямало и чистачка, а клошарите влачели какво ли не от улицата.
Светлана Такева поиска още общинското дружество Дворец на културата и спорта да задължава всички изпълнители, наемащи залите там, да предоставят безплатни билети за деца в неравностойно положение.
10:24 Без дебати и противоречия съветниците избраха представители в:
- работната група за наблюдение изпълнението на Общинския план за развитие;
- Областния съвет за развитие;
- обществен съвет за упражняване на обществен контрол на системата в областта на социалните помощи и социалните услуги;
- “Асоциация по В и К”, в област с административен център – Варна.
Започна обсъждането на класирането на комисия за избор на управител на “Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания “Д-р Марко Антонов Марков” – Варна ЕООД
В понеделник на комисия "Здравеопазване" съветниците изобщо не гласуваха предложението на кмета Кирил Йорданов да бъде спряно назначаването на нов управител, заради течащото разследване по сигнал за злоупотреби с лекарства, където е замесен един от участниците в провелия се конкурс (д-р Виолина Таскова). Не бе гласувано и предложението на поста да остане временно изпълняващата длъжността управител д-р Виолина Таскова.
Припомняме, че началникът на хирургичното отделение д-р Георги Кобаков е с най-висока оценка на конкурса за управител на онкодиспансера.
Според класирането, крайната средноаритметична оценка на д-р Кобаков е 5,45. На второ място е д-р Виолина Таскова с 5,35. На трето място е д-р Боряна Иванова-Събева с резултат 4,87.
10:30
Ивайло Митковски от Синята коалиция докладва по работата на комисията. Той уточни, че анонимните сигнали срещу отделните кандидати, подавани "тук и там", не са разглеждани от комисията.
Той предложи на колегите си да изберат за управител на онкоболницата д-р Георги Кобаков.
Д-р Георги Кобаков е новият управител на Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко Марков".
Подробности »
11:20
Общинските съветници сега избират контрольори в едноличните дружества с ограничена отговорност с едноличен собственик на капитала Община Варна.
Борислав Гуцанов няколко пъти взима думата, за да предизвика промяна в процедурата за избор.
Той нaстоява предложените за контрольори да се представят пред съвета.
"Убеден съм, че те дори не знаят коя точно поликлиника се крие зад името ДКЦ 1 или 4. А ние им даваме да управляват техника за милиони. Очевидно мнозинството и партньорите му са се разбрали кой къде да бъде избран, нека
Сесията е насрочена за 2 дни - днес и утре.
Причина за това е сериозният по размер дневен ред: 19 точки, някои от които с близо 40 подточки. Oбщо 34 страници
12:00
Съветниците глсуваха и бордовете на общинските фирми.
Някои запазиха постовете си, други са нови лица.
Ето и гласуваните членове на на съветите на директорите:
"Паркинги и гаражи": Роза Димитрова, Мирослав Михов и Октай Мустафов
Дворец на културата и спорта: Борислав Люцканов, Светослав Трайков, Минко Христов
"Ученическо и столово хранене": Росен Ковачев, Румен Пишманов, Мария Ангелова-Дойчева
"ССД": Петър Ангелов, Цветомир Петров, Андриан Райков
"Пазари": Ангел Демиев, Миглена Георгиева, Цветомир Грънчаров
Шефът на СДС-Варна Цанко Цветанов е новият управител на "Жилфонд" ЕООД.
Подробности..
14:20
След едночасова обедна почивка продължава сесията на общинския съвет.
В паузата съветниците уважиха тържеството по случай 50-я юбилей на проф. Анелия Клисарова - ректор на Медицинския университет и общински съветник от БСП.
14:30
Току-що общинските съветници гласуваха поименно за приемане на макрорамката на План – сметка за дейност “Чистота” за 2012 г. и запазване такса битови отпадъци за 2012 г. в размерите, действащи през 2011 г. Иначе казано такса смет беше запазена на досегашното й ниво.
Борислав Гуцанов взе думата, за да обясни защо БСП гласува "за": "Беше по-добре да я намалим, но сега не е моментът за това", каза той и предложи да се потърси нов начин за формиране на тази такса.
14:35
Председателят на комисията по финанси сега запознава съветниците с параметрите на банковия заем и отчет на усвоения банков заем по обекти към 30.11.2011 г.
1.1 пункта по-нисък лихвен процент успяла да договори администрацията, отчете той.
От изтеглените 12 млн. лева вече са изхарчени 9.946 млн. лева. От тях за ремонт на "Св. Св. Константи и Елена" - 1.96 млн. лева, за кръстовището "Цар Освободител" с ул. "Христо Смирненски" - 4.3 млн. лева, за продължението на бул. "Левски" - 2.97.
Съветниците приеха и инвестиционните обекти от капиталовата програма да бъдат финансирани с банковия заем от 2011 г., с остатъка от облигационния заем за 2010 г. и трансфер от ПУДОС.
14:50
Въпреки изказаните от страна на Янко Станев възражения общинският съвет прие увеличаване числеността на щата на петте варненски районни кметства.
Подробности »
15:10
Съветниците дадоха съгласието си “Центърът за обществена подкрепа” и “Звено “Майка и бебе” да получат статут на второстепенен разпоредител с бюджетен кредит. От отговора на въпрос, зададен от д-р Ивайло Бояджиев, стана ясно, че промяната ще помогне заплатите в Центъра, забавени от началото на годината, да бъдат платени.
15:15
Съветниците стигнаха до точката, формулирана като: отпускане на финансови средства на ДКЦ І “Света Клементина – Варна” ЕООД за закупуване на апаратура и ремонт.
"Имаме решение да не даваме пари на поликлиниките, направим ли изключение, отваряме Кутията на Пандора - ще поискат всички. Разбирам, че това предложение е внесено от Владимир Тонев от "Нашият град" и касае ДКЦ, чийто управител беше в листата на тази политическа сила. Това са предизборни неща, нека предложението мине през комисия по здравеопазване", поиска Борислав Гуцанов.
Янко Станев отказа да оттегли предложението, макар че призна, че е нужно да бъде изготвена цялостна програма за здравеопазването на Община Варна.
В крайна сметка предложението за отпускане на средствата беше прието.
15:20
Общинският съвет разглежда договора за учредено безвъзмездно право на ползване, сключен между Община Варна и “Олимпийски клуб Варна”. Става дума за ресторанта зад Фестивалния комплекс, който, според Янко Станев, можел да носи на хазната по 10 000 лева на месец, ако се стопанисва добре.
15:25
Сега съветниците трябва да дадат съгласие да бъдат извършени дейности в комплекс Социален учебно-професионален център “Анастасия д-р Железкова”.
Борислав Гуцанов обаче попита какво стана с ремонтите, извършвани от фирма "Веселина" и по-скоро с контрола за извършеното в СУПЦ срещу много пари
Сега д-р Здравко Марков - шеф на дирекцията по социални дейности в общината, обяснява цялата история по собствеността и ремонта на сградата.
"Колко пъти ще бъде лъган Общинският съвет", повищи глас Гуцанов след обяснението колко много работа е свършена в общежитията за бедни ученици и бездомни. Основният му довод е, че МРРБ продължава да отказва да плати на общината над 4 млн. лева по проекта за ремонт на СУПЦ.
Общинският съвет вече няколко пъти налива пари за довършителни работи в центъра, за да изпълни изискванията на контролиращия орган.
Според Янко Станев исканите сега нови 200 000 лева ще гарантират най-после в бюджета на общината да бъде запушена дупката от 4 млн. лева.
"Има ли проституция в СУПЦ?", попита Гуцанов.
"Еее, аз не спя там", светкавично отговори д-р Марков.
Гуцанов имаше предвид питането на съпартийката си Светлана Такева, която "елегантно" постави въпроса за безконтролното съжителство на "полово зрели" тийнейджъри и клошарите в СУПЦ.
Гуцанов продължава да настоява общинският съвет да гласува комисия за проверка на случващото се в СУПЦ.
Въпреки възраженията сумата за довършване на ремонта в СУПЦ беше гласувана. Назначаването на комисия за проверка беше оставено на ресорната общинска комисия по социални дейности.
15:50
Съветниците сега гласуват поименно за отпускане на средства, благодарение на които в няколко варненски училища ще има паралелки с по-малко от определения по закон брой деца. Така в оздравително училище вече ще има и класове с по 5 и 7 деца. В училището в село Константиново, запазено преди 2 години с цената на граждански протести, ще има слети паралелки за 1-2 клас, 3-4 клас и 5-6 клас, както и маломерна паралелка за 7 клас. За това общината ще похарчи 37 000 лева. В училище „Елин Пелин“ едва 17 ученици ще има в танцовата паралелка. В училището в село Тополи по 17 и 14 ученици ще има съответно в 7 и 6 клас и за това се отпускат от общинския бюджет 1175 лева. Същата сума ще осигури 2 маломерни класа в училище „Панайот Волов“.
16:02
Заради тежкия дневен ред по предложение на Иван Портних от ГЕРБ общинският съвет удължи заседанието днес с 1 час и вместо до 17 ще заседава до 18 часа.
16:05
Продължава спорът между Борислав Гуцанов и Янко Станев за дивидентите на поликлиниките.
Предложението на комисията по финанси е Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания със стационар “Д-р Марко Марков” да бъде освободена от заплащане на дивидент за 2011 г. (на база печалбата за 2010г.) в размер 583 500 лв.
Гуцанов отново поиска да се приеме принцип еднакъв за всички медицински заведения общинска собственост.
Янко Станев: Общинските фирми не трябва да свикват с мисълта, че дивидентите им ще се опрощават. Не може фирма "Пазари" с едно лобинце от 5-6 човека да разчита, че ще й опростим бюджета. А после друго лобенце да иска същото за "Обреди". Тези хора, които изпратихме днес в бордовете на общинските фирми, трябва добре да разбират защо са там: тези фирми трябва да носят по 3-4 дори 5-6-7 милиона лева в общинския бюджет. Ние сме инвестирали много повече в тях и те трябва да ни носят приходи. Защото в условията на криза приходите в общинската хазна за декември ще бъдат с 25% по-малко, отколкото за декември 2010 г. А за ноември 2011 разликата с ноември 2010 е 31%.
16:20
Общинският съвет гласува в момента 30 000 лева за телевизия "Черно море", която щяла да прави предаване "Европейска Варна" за популяризиране работата на местния парламент.
16:35
Без възражения и дебати бяха приети всички предложения на комисията по социална политика, "някои от които отлагани от 4 месеца", както заяви в заключение докладващият съветник от ГЕРБ Павел Христов.
Нова целодневна група ще бъде разкрита в ЦДГ №3 „Детско градче”, стана ясно от гласуването преди малко.
17:00
Извънредна точка беше вкарана при предложенията на комисията по Архитектура: да бъде одобрен ПУП за нова пречиствателна станция на Златни пясъци
По предложение на "Златни пясъци" АД и "Паркстрой" ще бъдат обединени 2 парцела - този на сегашната пречиствателна станция и друг, сега предназначен за озеленяване. Върху тях ще бъде изградена нова с по-голям капацитет пречиствателна станция в курорта. Според Закона за черноморското крайбрежие ПУП-ът трябва да бъде гласуван от ОбС, за да отиде на Национален експертен съвет и след това да бъде подписан от министъра.
Съветниците приеха без възражения това, но скандал възникна с друг ПУП на Златни пясъци, предложен в дневния ред:
- съгласуване на ПРЗ на УПИ VІІ-250, “за курортно-жилищно строителство и озеленяване”, кв. 40 по плана на к.к. “Златни пясъци”
"Това е нарушение на закона", намеси се Борислав Гуцанов. "Не може да бъде гласувано отново решение, отхвърлено на минала сесия, по което няма настъпили нови обстоятелства", обясни той. "Докога ще презастрояваме Златни пясъци", повиши глас Гуцанов и оспори гласуването, за да бъде повторено то поименно и "да се види кои са хората, виновни за презастрояването на курорта".
Едва 3-ма бяха против. Други 4 се възъдржаха.
17:10
Общинският съвет гласува без проблем и ПУП за жилищна сграда в к.к. “Св. Св. Константин и Елена”, (Слънчев ден), както и ПРЗ на пристанищен терминал “ЛЕСПОРТ”, част от пристанище с обществен транспорт за национално значение – Варна”, попадащ в землището на с. Тополи, Община Варна и землището на с. Езерово, Община Белослав.
17:20
Сега съветниците одобряват с гласуване сделки с имоти на общината, за продажбата на които са минали търгове.
17:30
Съветниците приеха условия и за провеждане на търгове за нови 7 нежилищни имота, собственост на общината. Сред сложените на тезгяха имоти са ателие 88.5 кв.м на бул. „Христо Ботев“ 18 с начална тръжна цена 100 хил. лева, 3 ателиета на бул. „Цар Освободител“ 78 по 92.6, 135,6 и 156 кв. м съответно за 110, 160 и 170 хил. лева начална тръжна цена. Най-апетитен е имот, представляващ етаж от масивна сграда в центъра на Варна с размер 81 кв. м и 225 квадрата двор с начална цена 250 000 лева.
17:40
Съветниците стигнаха до точка 16: Разглеждане на предложения за решения от ПК „Култура и духовно развитие”. Те са свързани единствено с именуване на улици в местността Сотира
17:50
Пред общинския съвет сега говори представител на инициативния комитет в защита на сградата на Общинския детски център, нарочена за продажба.
"2600 деца учат тук", обясни тя. "Част от обучението е по гражданско образование, има и Детски парламент – затова нека да покажем на децата как конструктивно можем да мислим", е призивът на 5500 родители, подписали се под протеста срещу сделката, депозиран днес в общината.
Родителите настояват точката за продажбата на сградата да отпадне от дневния ред или, ако остане, да бъде гласувана отделно, за да се види кой какво отношение е взел.
Родителите са скептични към обяснението на зам.-кмета Коста Базитов, че с парите от продажбата ще бъде построен нов детски център.
Те припомниха, че още по времето на кмета Христо Кирчев на Общинския дтески център са били предоставени 8 сгради, срещу които да се строи нов комплекс. Сега от тях са останали непродадени 3.
"Сградата на ул. "Пушкин" е само част от комплекса, някога използван за Пионерски дом. Сега 1/3 от нея - първият етаж, е реституиран, а там е танцовата зала, най-голямата зала. На други два етажа има зали за други групи, но те не отговарят на нуждите на децата. Плащаме 45 000 лева наем за този първи етаж на новите собственици", обясни Коста Базитов.
Общината решава да спре това тежко плащане и мести танцовите дейности в Младежкия дом.
Всичко това налага, според администрацията, цялостно решаване на проблема с детския комплекс. Сегашната сграда на практика представлява 2 етажа канцеларии, подходящи за офиси, но не и за занимания и учебна дейност на деца.
Идеята на общината била по линия на публично-частното партньорство да се настани детският комплекс в реконструираната сграда на Средношколско общежитие зад Проектанска организация.
Общежитието разполага с 2 сгради, а само едната е достатъчна за 250-те деца настанени там.
Свързани с изборите били, според Базитов, причините, накарали директора на средношколско общежитие да се противопостави на идеята. За пресустройството на 1 блок на общежитието трябват 1.2 млн. лева, изчислили в администрацията.
За да бъде реализиран проектът обаче са нужни 2.5 млн. лева, с които да се ремонтират и 2-те сгради - 1 за общежитие и 1 за детски комплекс.
Част от тези пари биха дошли от продажбата на сегашната сграда на Общинския детски комплекс.
Какво ще се случи с децата, които се занимават в Общинския детски комплекс, в периода между продажбата на сградата и ремонта на новата, попита Костадин Костадинов от Коалиция "Варна утре" и предложи засега, до изясняване на казуса, точката да бъде извадена от дневния ред.
Уверявам ви, че докато няма нова готова сграда, никой няма да извади децата от сегашния комплекс, заяви Базитов.
18:08
Тъй като мина 18 часа повечето общински съветници са станали и напират да си ходят. Всъщност някои вече си тръгнаха.
Ивайло Митковски подкрепи предложението на Костадинов и заяви, че ако имотът на ул. "Пушкин" не бъде изваден от програмата за приватизация, групата "Синя Варна утре" ще гласува против цялата програма".
"Стига популизъм. Като се спомене думата "деца" и се започва една драма да се развива", отсече Янко Станев. Той обясни, че програмата трябва да бъде приета без това да значи, че тя ще бъде на 100% изпълнена и че децата ще бъдат изгонени преди да бъде готова новата сграда.
В програмата има 120 имота.
Костадин Костадинов потвърди предложението си. Базитов обаче му обясни, че ако сградата не влезе тази година в програмата за приватизация, тя не може да стане част от публично-частното партньорство, с помощта на което може да се задейства реконструкцията на новия център в общежитието.
Според оценка отпреди 2 г. сградата на ул. "Пушкин" струва 750 000 лева.
"Този обект спъва цялата програма, ако искате тя да мине, оттеглете го", категоричен е Митковски.
Решението беше оставено за утре "след като съветниците отидат до Общинския детски комплекс и се уверят, че условията там са неподходящи и гласуват без емоция и популизъм" (председателят Николай Апостолов).
18:22
Сесията ще продължи утре в 9 часа. Останаха за разглеждане всичките 35 предложения за решения от ПК „Собственост и стопанство”.
Както и тези на ПК “Европейски въпроси и международно сътрудничество”
Топ Новини