Най-благотворителна страна е САЩ, България-на 145-о място

Новините

20-12-2011, 12:58

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

С 1% по-малко хора са дали пари за благотворителност, отколкото през 2010 г.

Светът е станал по-щедър и милосърден през последните 12 месеца, сочи най-голямото до момента изследване на дарителството в световен мащаб.

Според дарителския индекс за 2011 година най-благотворителната държава е САЩ, Ирландия е на второ място, а на трето - Австралия. България, както и миналата година, се нарежда сред държавите в последната група, съобщи Mediapool.

 Световният дарителски индекс на КАФ използва данни от проучване на Галъп (Gallup World Poll) и в него участват над 150 000 души в 153 държави, представляващи 95% от световното население. Уникалното за рейтинга на КАФ е, че е направен действителен опит да се оцени нивото на благотворителността не само чрез нейното парично изражение, иначе логично най-богатите нации биха заели първите места, но и чрез отчитане на доброволческия принос и взаимопомощта. Така получената картина е по-точна и отразява културата и традициите на отделните народи.

С 1% по-малко хора са дали пари за благотворителност, отколкото през 2010 г., като сигурна причина за това са финансовите сътресения в световен мащаб.
 Според проучването, най-често срещано като поведение през 2011 г. е това да се "помага на непознат". Според проучването хората по света, които "помагат на непознат" са с 2% повече спрямо миналата година, а с 1 % е нараснало доброволчеството. 

През 2011 г. България е на 145 място, след като през 2010 г. беше на 141-во място. Първенецът САЩ, която беше на пето място в миналогодишния доклад, показва повишаване и по трите показателя. В челната десетка са още Нова Зеландия, Великобритания, Холандия, Канада, Шри Ланка, Тайланд и Лаоската народна демократична република. Страните от Балканския регион са в последната група.