Такса смет във Варна е незаконна

Мисия Варна

29-12-2011, 14:35

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Жалбоподателите твърдят, че определянето на такса въз основа на данъчната оценка на имота е противозаконен, тъй като таксата се заплаща за предоставяне на услуга, която не следва да зависи от стойността на имота, а от количеството на генерираните отпадъци

Варнeнци плащат незаконна такса смет.

С решение от 23 декември състав на Административен съд Варна отмени, като незаконосъобразно решението на общинския съвет, с което е определен начина на формиране на таксата за битови отпадъци, пише вестник "Труд".

Става въпрос за изменение и допълнение на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Варна, което съветниците са гласували на свое заседание на 15-16.12.2010 г.

Какво ще се случи със събраните такси на основание на съборените текстове, ако върховните съдии потвърдят решението на варненските си колеги, не може да се прогнозира. За сега е ясно само, че ще има обжалване. Също така пълна мъгла има по въпроса кога варненци ще престанат да плащат такса смет за неизползваемите имоти. Въпреки, че се нарушава закона и то не от вчера, чиновниците пак прехвърлиха въпроса за догодина.

Конкретните текстове от наредбата, които са атакувани са чл.18 и чл.18а. Първият гласи, че такса смет за жилищни и не жилищни имоти на граждани, както и за жилищни имоти на предприятия се опеределя пропорционално върху данъчната оценка на имота или според количеството на битовите отпадъци. Във вторият текст е упоменато, че когато не може да се установи количеството битови отпадъци таксата се определя пропорционално върху отчетната стойност (за нежилищни имоти на предприятия) или върху данъчната оценка за жилищните. Делото е образувано след съединяване на жалби на три физически лица и на неправителствената организация “Гражданска инициатива Справедливост”.

Жалбоподателите твърдят, че определянето на такса въз основа на данъчната оценка на имота е противозаконен, тъй като таксата се заплаща за предоставяне на услуга , която не следва да зависи от стойността на имота, а от количеството на генерираните отпадъци.

Неправителствената организация и гражданите настояват пред съда и че не е спазен реда за разгласяване на проекта за решение, както и че липсва негова обосновка.

След няколко съдебни заседания варненския административен съд приема , че изготвеното от кмета на общината предложение за промяна в Наредбата, не покрива изискванията на Закона за нормативните актове (ЗНА). "Няма изложени никакви мотиви относно промяната в методиката за определяне на Такса битови отпадъци за жилищните имоти на физически и юридически лица , за въведеното изключение за предприятия , притежаващи разрешение за събиране и транспортиране на отпадъци", пише в решението на магистратите. Те допълват, че не е изготвен доклад по предложените изменения, което води до нарушаване на разпоредбата на чл. 26 от ЗНА , съгласно която изработването на проект на нормативен акт се извършва при зачитане на принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност. Административните съдии сочат още, че Общинският съвет не е извършил законово регламентираните действия по оповестяване на проекта.

Съдът констатира и материална незаконосъобразност на решението на ОБС-Варна от 15-16.12.2010 г. Според чл. 67, ал. 1 на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) размерът на ТБО се определя в левове според количеството на битовите отпадъци, а според ал. 2, когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по ал. 1, размерът на таксата се определя в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет. “Нормотворецът е въвел задължителна за спазване поредност при прилагането на двата способа за определяне на размера на таксата битови отпадъци. Двата способа за определяне размера на таксата за битови отпадъци не се прилагат алтернативно, а се прилагат при условията на евентуалност - в посочената в закона последователност”, пише в съдебното решение. Юристите на ОбС не са успели да дадат доказателства, че първият вариант е неприложим.

Председателят на Съвета Николай Апостолов лаконично коментира пред "Труд", че юристите на местния парламент трябва да се запознаят с решението и да предложат мерки. “При всички случаи решенията на българския съд трябва да се спазват”, допълва Апостолов.