Избрани Новини
Изборите две в едно глътнали 13 млн.лв. повече
От Министерство на финансите обясниха, че за надскочените разходи няма да се “додават” допълнителни средства.
вместо обявените през юли миналата година от Симеон Дянков разходи в размер на 26 млн. лв., съобщи Mediapool, като се позовава на справка, предоставена от Министерството на финансите по молба на сайта за финансовия разход на ангажираните с вота ведомства.
През лятото Дянков обясняваше, че провеждането на двата вота на една дата ще спести 8 млн. лева. Той каза още, че ако изборите бъдат проведени на отделни дати, те ще излязат на държавата 34 милиона. Тази теза бе поддържана до последно и от министър-председателя Бойко Борисов, който в изборната нощ оправда множеството изборни неуредици и нарушения с желанието на правителството да “спести милиони левове”.
Според разписната план-сметка вотът "2 в 1" трябваше да излезе с 9 милиона лева над планираните 26 милиона и общата сума трябваше да е 35 милиона лева, което надхвърля с милион прогнозираната от Дянков цена за отделно провеждане на двата вида избори. Според отчета на МФ, изготвен в началото на януари тази година, окончателно са похарчени почти 39 263 417лева. Което е с над 4 млн. лева над разписаната план-сметка.
Министерството на вътрешните работи, за което бе предвидено най-голямото перо и което получи 4 млн. лв. от предварително отпуснатите 35 млн. лв., е изхарчило над 6 млн. лева. Първоначално предвидените пари не са стигнали поради извънредния труд, положен от полицейските служители, заради удължаването на изборния ден на 23 октомври и вота "2 в 1", който причинил всичко това.
И Министерството на външните работи е надвишило предвидените му разходи за организация и провеждане на изборите. Вместо одобрените му за разходи 500 000 лева. изразходвани за вота са 618 000 лева. Сметната палата и Българското националните радио пък са надвишили лимита си средно с по около 65 000 лева. Министерство на образованието, което отговаря за предоставяне на помещенията за гласуване, е употребило средствата си до стотинка - всички отпуснати му 14 000 лева.
Единствените две институции, които не са успели да похарчат отпуснатите им средства се оказват Министерство на отбраната и дирекция ГРАО към МРРБ, която отговаря за съставянето на избирателните списъци, които на този вот се оказаха сериозен проблем.
Така от отпуснати 80 000 лв. за организация на изборите в българските военни контингенти, Министерство на отбраната е употребило едва 11 000 лева. От 800 000 лв., предвидени за ГРАО, дирекцията е спестила 12 000.
От Министерство на финансите обясниха пред Mediapool , че за надскочените разходи няма да се “додават” допълнителни средства. Набавянето им щяло да става за сметка на бюджетите на самите ведомства. Спестените пари на Министерство на отбраната пък отишли за покриване на недостига на възнаграждения на членовете на СИК, чиято обща стойност излезе малко над 1.5 млн. лв. Оскъпяването дойде заради часовете положен извънреден труд от членове на секционните избирателни комисии в София, които получиха по 60 лева отгоре.
За балотажа на 30 окотмври членовете на СИК-овете получиха по 10 лева над предвиденото им възнаграждение, като "бонусът" трябваше да ги мотивира да не напуснат заради неразбориите около първия тур на вота. Основното перо за организация и провеждане на изборите е малко над 28 млн. лв., което се разпределя от Министерския съвет и отива за ЦИК и за провеждането на изборите във всички общини.