Избрани Новини
МВР стартира спецакция "Банкерите", пет души са задържани
Арестуваните са безработни, нямат регистрирани фирми.
До момента в хода на акцията са задържани петима души, иззети са и голямо количество пари и ценности. Работата по случая е започнала още през декември миналата година в сектор „Противодействие на икономическата престъпност” при ОДМВР-Силистра след сигнал за незаконна банкова дейност, уточняват от пресцентъра на МВР.
След проверката на сигнала са били установени четири лица занимаващи се с обмен на валута на дребно, без да притежават необходимия за това лиценз. По първоначални данни среднодневният оборот на четиримата надхвърлял равностойността на 40-50 хил. лв. в различна валута.
Полицаите от крайдунавския град са установили и мозъците на престъпната схема. След наблюдения те достигнали до семейство от Силистра, което ръководело и координирало действията на групата.
Схемата била хитро измислена и много прикрита. С набраните дневни обороти от незаконния обмен на четиримата мъже, жената пътувала в различни градове в страната, където трансферирала сумите чрез различни банки по сметки на съпруга си.
За да не будят подозрение, превежданите суми не надхвърляли 4-5 хил. лв. Рано сутринта днес, полицейски служители са задържали жената на автогарата в града, точно преди да отпътува за Варна. В нея са намерени 20 170 евро и 9 000 турски лири.
По същото време полицаи са претърсили и дома на семейството, като за целта използвали за прикритие противопожарен автомобил. В него били намерени и иззети 47 хил. долара, 1 800 паунда, румънска, шведска, датска и друга валута.
Намерени са над 50 кг монети в евро и щатски центове, множество юбилейни икони, над 300 сребърни и златни монети с инвестиционна стойност, златни накити. Иззета е компютърна конфигурация, за която се предполага, че съдържа информация за престъпната дейност.
По-късно са били претърсени и домовете на останалите участници в схемата, където са намерени различно количество валута и ценности, а в единия от обектите и златни накити, оставени в залог.
Всички, с изключение на 59-годишния Б.А., са задържани за 24 часа. Те са безработни, нямат регистрирани фирми. От тях Б. А. Е известен на органите на реда, основно за лихварска дейност. Образувани са 5 досъдебни производства, по които работата продължава.