Чуждите банки се спасяват с пари от България

Парите

01-02-2012, 09:41

Снимка:

ЕПА / БГНЕС

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Според данни на Банката за международни разплащания България не е единствената страна, от която изтичат банкови активи в последните месеци.

За половин година гръцките трезори са дръпнали близо 1.8 млрд. долара от парите си у нас, информира в."Сега".

Чуждите банки продължават с опитите да решат собствените си проблеми, теглейки пари от дъщерните си дружества у нас. През третото тримесечие на 2011 г. общото намаление на външните банкови експозиции в България се равнява на близо 2.3 млрд. долара, или около 3.5 млрд. лв., показват предварителни данни на Банката за международни разплащания. Почти половината от тази сума - 1 млрд. долара, е била издърпана от гръцки банки.

Като се разглеждат и данни за второто тримесечие на 2011 г., става ясно, че само за половин година трезорите от южната ни съседка са намалили участието си у нас с над 1.8 млрд. долара. Така към края на септември техните средства в българските им представителства са паднали до 14.2 млрд. долара.

На второ място по свиване се нареждат италианските експозиции, които са намалели с 374 млн. долара. Банковите средства от Белгия са "на минус" с 323 млн. долара, германските - с 261 млн. долара, френските - с 215 млн. долара, а австрийските - със 182 млн. долара. Това показва задълбочаване на тенденцията европейските трезори да разчитат на средства от българските си филиали за справяне с рецесията.

Обикновено средствата, отпускани от банките майки, се използват от дъщерните им дружества за кредити. В България обаче търсенето на заеми в последните месеци е на точката на замръзване поради несигурната ситуация в икономиката и пазара на труда. Затова и чуждите банки предпочитат да издърпат част от вече дадените пари, за да погасяват част от задълженията си.

Според сайта darikfinance.bg допълнителна причина за намаляването на активи от страна на чуждите банки в България през третото тримесечие на 2011 г. е и рязкото свиване на експозиции в небанковия частен сектор. То може да се осъществи по няколко начина - чрез обезценка на активи, например на недвижими имоти, отписване на просрочени кредити, директна продажба на портфейли от активи. Всички тези фактори са допринесли към края на септември м.г. общо експозициите на чужди банки у нас да паднат до 33.7 млрд. долара, като се свиват с близо 2.3 млрд. долара. За българската икономика сумата е значителна, като се равнява на 5% от БВП.

Според данни на Банката за международни разплащания България не е единствената страна, от която изтичат банкови активи в последните месеци. Общо за Югоизточна Европа загубата на чуждестранни експозиции през третото тримесечие на 2011 г. се равнява на близо 100 млрд. долара. Значителни суми банките майки са изтеглили от Хърватия, Чехия, Унгария, Румъния, Турция, но първенството държи Полша, където отливът е над 4 млрд. долара.

Единствено в Русия се наблюдава по-съществено внасяне на средства. Гръцките банки са тези, които са издърпвали най-много инвестиции - в края на юни техните средства на чуждите пазари са били 131 млрд. долара, докато в края на септември падат под 112.5 млрд. долара.