Сесия 4: Приеха бюджета на Варна за 2012-а

Мисия Варна

01-02-2012, 09:42

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

Бюджетът на Варна за 2012 г. беше приет с 36 гласа "за". Против гласуваха съветниците от БСП.

В 9.00 започва четвъртото заседание на Общинския съвет във Варна.

Сред по-интересните точки от дневния ред са: приемане на отчет за изпълнението на Годишния план за приватизация за 2011 г., както и приемане на Годишен план за приватизация за 2012 г.

Съветниците ще разгледат информация за изпълнението на Бюджета за 2011 г. и ще гласуват Бюджет на Община Варна за 2012 г. Ще бъде подложено на гласуване и предложението гражданите на 65 и 66 години, адресно регистрирани в Община Варна да ползват безплатни абонаментни карти за една градска линия на територията на Община Варна.

Ще бъде приет Правилник за устройството и дейността на Градска художествена галерия „Борис Георгиев” – Варна, както и Наредба за функционирането на Младежка доброволческа служба - Община Варна.

Ще бъде изслушан доклад от представителя на Община Варна – Владимир Велчев Тонев от участието му в Извънредно oбщо събрание на съдружниците във „ВАРНА ЕФКОН” ООД, проведено на 19.12.2011 г. Става дума за скандалното видеонаблюдение в града.

10:00

След като приеха дневния ред общинските съветници се захванаха да остранят очевидна фактическа грешка в решение № 182-18/3/14,15.12.2011 г., което касае наемането на помещения в поликлиниките от лекари.

В поправеното решение, изразът „сключват анекси за удължаване на договорите за наем на кабинети в лечебните заведения с общо практикуващите лекари при досегашните условия“, бе заменен със „сключват договори за наем на кабинети в лечебните заведения с лекари и лекари по дентална медицина“.

10:14

Започна обсъждането на бюджета на Варна за 2012 г. Да го представи пред съветниците излезе председателят на комисията по "Финанси и Бюджет" Янко Станев, който вече не е съветник от ДПС, тъй като в понеделник беше изключен от партията. 

Заради енергийната напитка, която той носеше в ръката си, председателят Николай Апостолов го закачи: Ред Бул? Ще имате нужда, тежки дебати предстоят!

Веднага пръв думата взе Борислав Гуцанов от БСП. Той заяви, че неговата партия няма да покрепи бюджета.

Това бил бюджет на падението и застоя, заяви той. Нивото на бюджета било същото като през 2005 г.

"Кога Варна не е била в тройката на класацията "Най-добър град за живеене"?", риторично попита Гуцанов.

Той пресметна, че на всеки гражданин в Бургас се падат по 750 лева от бюджета, а във Варна сумата е с 200 лева по-малко

Докато Гуцанов изброява неуспехите във финансовата политика на общината, д-р Станев прибави и кафе към енергийните напитки, с които се беше запасил за обсъждането на градската хазна.

"ГЕРБ да поемат функциите си на управляващи и да привлекат средства за развитието на града."

В момента Гуцанов повтаря предизборните си тези, които познаваме от дебатите през октомври.

10:22

Думата взима председателят на групата на ГЕРБ в общинския съвет Иван Портних.

"Групата съветници от политическа партия ГЕРБ намира този бюджет за реалистичен, стегнат, антикризисен", каза той. Според него той осигурява функционирането на града, без да увеличава данъчната тежест. Запазват се социалните придобивки и дори са увеличени парите за здравеопазване.

Размерът на приходите в бюджета за 2012 г. е по-малък в сравнение с този от 2011 г. заради това, че не е предвиден нов кредит, който да утежнява плащанията на общината. Намаляването на приходите пък ще бъдат компенсирани с икономии по издръжката на администрацията.

Портних заяви, че бюджетът категорично не може да бъде квалифициран като бюджет на застоя и не смята за уместно тази трибуна да се използва за популистки изказвания и за опити за извличане на евтини политически дивиденти.

Групата съветници около Добромир Джиков също ще подкрепи бюджета.

Въпреки слуховете, че кметът ще отсъства, защото е болен, той се появи в залата, но за кратко.

В зала Пленарна е доста студено и голяма част от съветниците са наметнати с якета и палта.

10:30

Думата взе Костадин Костадинов председател на коалиция "Синя Варна Утре".

"Като слушам изказванията на Борислав Гуцанов, оставам с впечатлението, че преди 2 години, когато той е бил председател, във Варна е нямало дупки, били са построени всички нужни детски градини, построено е било дори новото пристанище. 

Този бюджет не е идеален, ние ще кажем нашите забележки по него, но неговото преимуществое е, че няма допълнителни кредити, няма лесни пари в него.

Всичко казано от вас, обърна се той към Гуцанов, е евтин ПР."

10:40

По молба на кмета пред съветниците застана Бистра Димова от дирекция Проекти и програми. Тя обяви, че община Варна до края на годината ще има проекти за общо 350 млн. лева европари. Досега са подадени документите за проекти за общо 145 млн. Предстоят 2 проекта по 49 млн. за пречиствателните станции на Варна и Златни пясъци. И още 110 млн. лева за интегрираната транспортна схема на града.

Гуцанов заяви, че в общината са влезли 12 млн. лева

В отговор на това обвинение кметът изпрати Бистра Димова да актуализира цифрите.

След нея по европарите говори и шефът на финансовата дирекция Стефка Господинова. Тя заяви, че за усвояването на европари е нужен и сериозен финансов ресурс за съфинансиране, който общината не може да осигури в неограничени количества.

10:47

Гуцанов отново взе думата, отхвърли обвиненията за популизъм и подхвана любимата си тема за пристанище Варна.

Сега съветниците спорят трябвало ли е или не Варна да вземе японския заем за ново пристанище.

"Трябва да бъдем местни шовинисти", заяви Гуцанов. Той посочи, че има опасност Варна да остане без контейнерен терминал, защото от държавна гледна точка България едва ли има нужда от 2 контейнерни терминала и този в Бургас е достатъчен.

Провокиран от председателя Апостолов, Гуцанов заяви, че Варна е заприличала на бунище.

Костадин Костадинов сега говори за това колко голям проблем е фактът, че гражданите не се интересуват и не идват на обсъжданията на бюджета.

Той сега опонира на Гуцанов по темата за концесията на пристанището. Според Костадинов не може БСП да е било съгласно с концесията на летището, а сега да е против за пристанището.

11:00

Сега говори Янко Станев. Той прочете пред съветниците финансова новина за катастрофални нива на американския долар. После поясни, че това е новина от 1997 г. Въпреки този описан финансов апокалипсис, Варна оцеля тогава, детските градини работеха, автобусите на града се движеха. Градът ще функционира и сега, въпреки кризата.

"Ако не искаме от трибуната да звучи градски песимизъм или политически сплетни, не трябва да смесваме партийното превъзходство с финансовото мислене", призова още Станев.

Общият дълг на община Варна е 65 млн. лева, обяви Станев и съобщи всички теглени заяеми, които през годините са били общо 120 млн. Според него с тези пари са платени 76 обекта.

"Бюджетът е по-малък, защото отпаднаха държавните субсидии за диспансерите и защото в новия бюджет няма нов кредит." Така Янко Станев отговори на обвиненията на Гуцанов, че на глава от населението на варненци се падат с 200 лева по-малко отколкото на бургазлии.

Янко Станев завърши изказването си с няколко колоритни размахвания на пръст срещу критиците на бюджета. Той нарече "консумативни фантазии" приказките за втори мост над канала и ново пристанище по време на обсъждането на общиснкия бюджет. Той се оплака и, че близки до Борислав Гуцанов медии постоянно се опитвали да го качат на влакчето на ужасите, когато става дума за бюджета. На финала докторът-финансист обяви, че няма как да се сбъдне мечтата на някои съветници да живеят в перманентен рамазан.

11:10

В залата преди малко се появи и депутатът Красимир Петров. Очаква се той да се включи в обсъжданията на бюджета срещу орязаните 200 000 лева за допълнителното финансово стимулиране на работещите в Спешния център.

Сега Янко Станев чете параметрите на бюджета.

11:50

Бюджетът на Варна за 2012 г. беше приет с 36 гласа "за". Против гласуваха съветниците от БСП.

Думата поиска кметът Кирил Йорданов

Той благодари на съветниците за гласувания бюджет. "Надявам се от дебатите варненци да са разбрали 3 основни неща: този бюджет е по-малък в сравнение с миналата година, капиталовата програма обаче е съпоставима с предходни години, а социалната е запазена", обясни кметът. Той заяви, че икономии ще се правят от разходите за администрация и обеща скоро да представи пед общинския съвет новата структура на чиновнииците.

Без дебати и възражения бяха приети предложенията на комисията по Архитектура.

Бяха приети 2 ПУП-а - за местността "Орехчето" и в к.к. ”Св. Св. Константин и Елена”.

12:05

Съветниците обсъждат предложението за обявяване за частна общинска собственост на земята, върху която е построена Окръжна болница. Имотът ще бъде даден за безвъзмездно ползване на  МБАЛ „Света Анна - Варна”  АД  за 10 г.

По искане на Борислав Гуцанов беше добавено, при връщане на терена след 10 години, земята отново да бъде обявена за публична общинска собственост, за да отпадне опасността тогава някой да я приватизира.

Решението беше гласувано поименно и единодушно.

То беше посрещнато с аплодисменти от депутата от ГЕРБ Красимир Петров, който е хирург в болницата и отдавна лобира за това да бъдат пресечени мераците на бизнесмени, подобно на Веселин Марешки, да купят отделни части от парцела.

След това решение Петров напусна зала "Пленарна", без да повдигне въпроса за парите на спешните медици.

12:20

Спор се завърза около предложението за учредяване на безвъзмездно право на ползване на Фондация „Вяра Надежда Любов” върху имот, находящ се в гр. Варна, ул. „Драва Соболч” № 7а.

"Защо пускаме днес тази фондация, а после другите?", пита Гуцанов.

Според него това е така, защото по цитираната сграда на изборите е имало плакати на ГЕРБ.

"Защо точно тази фондация е трън в очите на г-н Гуцанов?", попита д-р Маринова от социалната комисия.

Според него фондацията дублира дейността на общината "домашен социален патронаж".

Д-р Лидия Маринова му отговори, че капацитетът на общинската фирма не е достатъчен и затова се подпомага и дейността на частната фондация.

Думата взе д-р Здравко Марков, шеф на социалната дирекция в Общината.

Той заяви, че на общината й излиза много по-евтино, когато предоставя тази дейност на неправителствени организации.

"Тези обвинения са откровени клевети", заяви категорично д-р Марков.

"Истината е малко в средата", заяви пък Янко Станев. "Съгласен съм с д-р Марков, че НПО-тата вършат работа. При това по-евтино. Обаче, в дейността има пропуски", призна той. "И трябва по-голям контрол върху дейността на НПО-тата."

12:30

Сега започва гласуване на предложението на Гуцанов предложението да бъде оттеглено. То не беше прието - получи само 10 гласа "за" и 8 "въздържали се".

Сега решението се гласува в първоначалния си вид. Нашият град, БСП, Синята коалиция, Коалиция "Варна утре" гласуват "въздържал се".

С 26 гласа "за" предложението не беше прието. На практика това означава, че фондацията ще продължи да си плаща наема от... 200 лева на месец.

12:42

Общинският съвет гласува борда на "Градски транспорт" да има право да залага имуществото си, както и това на "Транстриумф", за да обезпечи кредита, с който да купи частния превозвач. Борислав Гуцанов обяви, че не одобрява така формулираното предложение, заради многото неясноти в него, и групата на БСП няма да го подкрепи. "Няма обаче и да го бойкотираме, за да не остане Варна изобщо без градски транспорт", каза Гуцанов преди гласуването. Предложението се прие.

13:10

С 40 гласа "за" съветниците одобриха предложението гражданите на 65 и 66 години да ползват безплатни карти за една автобусна линия.

13:35

Доклад за дейността на  "Ефкон" - Варна, която стопанисва системата за видеонаблюдение, изнесе упълномощеният представител на общината в Общото събрание на дружеството. Изпратено е писмо до МВР, с което ведомството е било уведомено, че ако не преведе пари на общината за облужването на системата, която се ползва единствено от полицията, дейността на камерите ще бъде преустановена. Срокът на "заплахата" към МВР е изтекъл снощи в полунощ.

Поради изчерпване на дневния ред, сесията на ОбС приключи