Нова испанска премиера в 4 ЕГ

Мисия Варна

14-02-2012, 00:11

Снимка:

Архив на трупата

Автор:

ВАРНАУТРЕ

Всичко от Автора

Първото представление на новата постановка на трупата „Глупавата дама” от Лопе де Вега е на 14 февруари от 14 ч. в Актовата зала на гимназията и от 18 ч. в Младежкия дом.

Испанският театър при Четвърта езикова гимназия отново кани на премиера

Първото представление на новата постановка на трупата „Глупавата дама” от Лопе де Вега е на 14 февруари от 14 ч. в Актовата зала на гимназията и от 18 ч. в Младежкия дом.

Режисьор на спектакъла отново е Камелия Савова, а оригиналният текст е адаптиран от преподавателя по история на испански език Алфонсо Санчес Роденас. От участниците в трупата спечелилата през 2011 награда да главна женска роля Деница Митева е с най-дълъг стаж – четири национални конкурса  и два муждународни фестивала. Други от участниците - като Слав Симеонов и Мартин Илиев, бяха принудени да се преборят не само със стиховете на Лопе де Вега, но и със фехтовката под  вещото ръковоство на преподавателя по философия в гимназията и същевременно инструктор по фехтовка Ивайло Стаматов. Фотоклуб „Младост” пък предостави терен за репетиции, а и отразяваше в снимки репетиционния процес.

На 17 февруари от 18 ч. е представлението в рамките на  ХІІІ Национален конкурс, който ще се проведе в  театър „София” в столицата. Трупата заминава след представленията във Варна с надежда да спечели участие на Международния фестивал във Варшава през април. Ако това се случи, това ще е пета поред призова награда от конкурса. Конкуренцията не е никак лека, всички езикови гимназии в страната мерят сили и след два дни и близо 20 спектакъла, на 18 февруари компетентно жури ще определи победителите.

Вече петнайсет години в Четвърта езикова гимназия се прави театър на чужд език - много преди девизът на Европа „Единни в многообразието” да призове европейските граждани към усвояване на чужди езици.
Преди 15 години група ентусиасти от испанския отдел на гимназията решават да се присъединят към основания през 1994 г. в Прага от Автономна област Кастилия и Леон Европейски фестивал за ученически театър на испански език. Решението е фестивалът да е ежегоден и да се провежда на ротационен принцип в държавите от Централна и Източна Европа и Испания. Русия се присъединява през 2004 г. като Москва е домакин, а кметът Лужков лично подписва грамотите за участие на всички ученици.  Тържественото откриване в Будапеща, Букурещ, Прага и Братислава е в Националната опера на страната със спектакъл и коктейл на Посолството на Кралство Испания, а в пленарна зала на румънския парламент приветсва участниците първата жена-председател на Народното събрание на Румъния.
Кралство Испания подкрепя начинанието на една от Автономните си области и чрез образователното си министерство и Съюза на актьорите в Испания, организира всяка година този фестивал, съвместно със страната домакин. През 2008 година се присъединява и Автономна област Кастилия Ла Манча, където също се провежда конкурс,  на който жури подбира най-добрата творба, която да представи Испания, заедно с тази от Кастилия и Леон на фестивала.
През 1996 г. по инициатива на учениците на ІV ЕГ, намерили в Интернет информация за събитието, и с помощта на преподавателите от гимназията, трупата се регистрира за участие във Варшава, където се представят отлично, водени от Пепа Еремиева и Емилия Папазова, преподаватели по испански език в гимназията. Участниците в тази постановка отдавна вече са големи хора, реализирани в професиите на музиканти, счетоводители, икономисти, актьори, дизайнери, но тяхното участие слага началото на нещо, което, подобно на лавина, се разраства до спечелените до настоящия момент единадесет участия на Международни фестивали, три поредни първи места и едно трето само през последните четири години, три награди за сценография, четири награди за мъжка и женска роля.
През 2009 година по повод 25 години от съзнаването на испански отдел на гимназията, бивши и настоящи участници в трупата подготвиха и изпълниха на родния си език, на който до момента не бяха играли, пиесата „Честна мускетарска” от Валери Петров, поставена от Камелия Савова, в сътрудничество с актьорите.
Ръководител на трупата от първите години на създаването й е Снежина Вангелова, а през последните шест години – Камелия Савова. Освен че преподават испански език, се заемат и с нелеката задача да режисират спектаклите.

През юни ще бъде отбелязана годишнината и юбилейната пиеса ще бъде представена отново във Варна. Надеждата на трупата е това да бъде някъде на по-голяма сцена от училищната. След толкова възторг, който са предизвикали с играта си сред испаноезичната общност на сцените във всички европейски столици, и толкова спектакли, след които се скандира името на Варна, надеждата, че по-голяма сцена им е по мярка, е оправдана.