ЦСКА и Левски като турската индустрия

Спорт

21-02-2012, 09:04

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

200 милиона евро футболен оборот превръщат Анталия в една от най-значимите спортни дестинации

В повечето курорти не понасят туристи с анцузи. Това е официалното облекло на така наречената шушлякова класа - тези, дето са си платили "он инклузива" и дори не носят някоя по-официална дреха за да похарчат още нещо допълнително.

Има обаче едно място, което процъфтява от бизнеса с "анцузи" през зимата. Нещо повече, днес Анталия е една от най-важните футболни дестинации в света. А като място за подготовка второ такова няма. Миналата зима от тук са минали над 560 отбора. Всъщност бройката е по-малка, но пък солидна част от съставите - основно руски, украински и други от някогашния СССР идват по два пъти, че и по три пъти, че и водят и дубльорите си.

Преди няколко години в Анталия решават, че трябва да напълнят курорта си в кризисните месеци между декември и март. Хотелите хем държат целия си персонал, хем им е зает едва 20-30 процента от капацитета. И тогава е изплагиатстван опита на Кипър. Инвестира се в идеята курортът да се превърне във футболна Мека. Всичко последвало обаче нямаше да е мислимо без експресната държавна подкрепа и въобще без държавната политика във футбола. Най-вече при налагането на ред както в бизнеса, така и в отношенията между отделните звена в него. Показателен е фактът с новата аерогара, която миналата година спечели приза и на съдружието на европейските аеропортове. След като преди четири години клубовете-гости се оплакват, че най-трудно им е пътуването до Анталия, невъзможността за сериозни чъртъри и трудното придвижване, хотелиерите отнасят въпроса до държавните органи. За година и половина срещу 200 милиона долара е направена наистина уникална аерогара, където всеки самолет стоварва пасажерите си в "ръкав". Горе-долу толкова пари се похарчиха за новия терминал в София, който все още не става за нищо. Но това е друга тема.

В крайна сметка днес само футболният оборот от гости на Анталия е за над 200 милиона евро! При това става дума за около 70-80 дни! В Белек, Сиде, Лара и Кумкьой има над 80 хотела, в които работят общо около 70 000 души! Като добавим хората отговарящи за терените, за автобусите, туристическите агенти, организиращи делата на отборите и останалите, ангажирани в процеса, се получава, че над 150 000 души са пряко ангажираните с футболните гости в Анталия. Но това не е всичко. Още поне четири пъти по толкова преживяват благодарение на туристическия бизнес в Анталия. Става дума за малките селца наоколо, занимаващи се с производството на зеленчуци и плодове. Благодарение на държавата прекупвачи, които да обезценяват труда - няма. Появили са се такива преди години, но за една седмица 60 души са окошарени и вкарани в затвора с 4-годишни присъди за спекула. Сега схемата е проста. Управителят на "Маритим" отива в селцето Х, събира местното настоятелство и договаря хотелът му да изкупи през годината 600 тона домати, 500 тона краставици и т.н. и т.н. И благодарение на този създаден ред, всеки си гледа работата със спокойствието, че трудът му няма да остане невъзнаграден.

И още нещо за държавата. В момента, в който Анталия започва да се развива като курорт, правителството на Турция реагира светкавично и открива туристически университет, плюс училище с подобна насоченост. От тях всяка година излизат стотици момчета и момичета, които се вливат в този бизнес. Няма хотел в Антлия, в който сервитьорката да ви напомня за някоя мърла, гледаща ви намръщено я в ресотранта в Слънчев бряг, я в кафето на Албена. Просто бизнесът е прекалено сериозен, за да си позволи някой да вкара в него хора от улицата, ей така, за да отбие номера. И как да е иначе, когато става дума за бизнес за 200 милиона евро.



Мека е на трансферите
от среден клас тип "ЦСКА"
Всяка зима в Анталия се правят трансфери между отбори, отишли на подготовка там за над 15 милиона долара, категоричен е един от най-сериозните футболни мениджъри на нашия пазар Саша Вукоевич.
"Над 100 лицензирани и поне два пъти по толкова нелегални футболни агенти минават зимата през Анталия. Това е истинска Мека за трансферите от така наречен среден клас - около 300-500 хиляди евро. Виждате, че и българските отбори почти всяка година правят подобни сделки. Например на Динамо (Букурещ) ще му трябват поне два месеца, за да гледа Платини, после още поне месец преговори. Докато тук за нула време двата клуба си стиснаха ръцете за 600 000 евро, както обявиха от ЦСКА. Това е и причината все повече български състави да предпочитат Анталия. Условията са страхотни, но и бизнесът е сериозен. И ще става още по-сериозен, защото вече и сериозни европейски клубове пращат тук скаутите си за по цял месец. Тази зима в Анталия имаше представители на Фулъм, на Волфсбург, на Бреша и Дженоа, на Хееренвеен, естествено и на турските грандове Фенербахче и Галатасарай. Повечето от тях идват тук с набелязани основно млади момчета на 18-19 до 20 години и следят основно как тренират, каква е дисциплината им", рак.зкрива Саша Вукоевич.


"А" група остави
близо милион евро
11 български отбора се подготвяха тази година в Анталия. Някои като Левски и Лудогорец ходиха дори по два пъти. Екзотиката бе в лицето на втородивизионния Любимец, който се ширеше в "Кремлин Палас". Почти дузината родни състави оставиха близо един милион евро в южната съседка! Ако включим и разходите по пътуванията, сумата вече става 7-цифрена. В най-скъпарски хотел се ширеше съставът на Литекс. Шампионите по традиция отсядат в "Риксус", където има неписано правило повече от два състава да не се приемат по едно и също време. "Оранжевите" бяха в компанията на Хайдук на Красимир Балъков.
Българските отбори, подготвяли се в Турция: Лудогорец, ЦСКА, Левски, Славия, Локомотив (Пд), Литекс, Черно море, Миньор, Берое, Ботев, Любимец.


Всяка година - по
една Златна топка
Случайно или не, но в последните 5 години под една или друга форма в Анталия са гостували с отбори петима носители на Златната топка. Последният такъв е Христо Стоичков. Тази зима Ицо бе най-титулуваният футболен човек не само в Анталия, но и в цяла Турция, докато неговият Литекс се подготвяше за защита на титлата. Турски и румънски телевизионни екипи искаха да направят филм за него, но липсата на човек за работа с медиите в щаба на "оранжевите" провали мераците на комшийските ТВ.
Другите кавалери на най-значимото индивидуално футболно отличие, гостували в Анталия са Лотар Матеус, Рууд Гулит, Ривалдо и Олег Блохин.


Голфът също носи
8-цифрени приходи
Голфът е втория по приходи спорт, който превръща курортите около Анталия в истинска златна мина. Само през шесте специализирани лукс-хотела в Белек през годината минават над 3000 голфъра от цял свят. Общо оборотът от голф-туризма в курортите около Анталия е над 80 милиона евро! Турците са направили истински удар в това отношение в азиатския свят. В Япония, Южна Корея и Китай те набират хора, желаещи да се занимават с голф, организират им чарътрите, заниманията в Анталия и целия престой в Турция. Така само за миналата година, която е втора от старта на това начинание, през Анталия са минали над 6 000 азиатски начинаещи голфъри.


Общината е отпуснала
за игрища терени за над
200 милиона долара
Общината в Анталия отпуска на хотелите преди десетина години терени за игрища, които днес струват над 200 милиона долара! Въпреки, че са на едни от най-апетитните места в курорта, никой не си и помисля да строи върху тях. Причината е, че всичко е под контрола на държавата и в частност - на военните.
Точно те надзирават навремето застрояването на курорта. Всеки получил благоволението на държавата да строи хотел, получава и точни указания - може да е висок едиколко си, да има към него това и онова, разстоянието до съседа да е едикакво си и т.н. и т.н. Всичко се прави по приет цялостен градоустройствен план. Пробват се и родни тарикатлъци - да се спести това или онова, да се открадне някой и друг метър по-близо до морето. Военните обаче пипат изкъсо и над 20 управители и строителни отговорници са вкарани директно в зандана за неспазване на разпоредбите.