Избрани Новини
Бареков къса “Труд” в ефира на телевизия
И в двата вестника на Любомир Павлов и Огнян Донев - „24 часа” и „Труд” е отделено подобаващо място на изцепката на водещия в ТВ7 Николай Бареков вчера, който в ефир разкъса на парчета петъчния брой на най-стария български всекидневник - вестник “Труд”.
Тя бе мигновена, а за часове интернет форумите полудяха.
Журналисти, политици и социолози единодушно осъдиха саморазправата с “Труд”, а хората масово подиграха т. нар. журналист. Разкъсването на хартиеното издание на вестник “Труд” стана в края на сутрешния разговор на Бареков със зам.-председателката на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова (ГЕРБ) и шефа на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Тримата обсъждаха цените на лекарствата в рубриката “Гореща точка” на блока “Бодилник”. Минути преди края на разговора Бареков обяви, че иска да поговорят за свободата на пресата и попита депутатката Даниела Дариткова как приема “медийните комплименти” за нея във вестник “Труд”.
Вие разследвате дейността на фармацевтичната компания “Софарма” (един от съиздателите на “Труд” е Огнян Донев, който е и изпълнителен директор на фирмата - б. р.), обърна се Бареков към гостенката си. “Официално разследваме лекарствената политика в България и позицията, в която сме”, поправи го Дариткова.
Без връзка с цените на медикаментите на първата си страница в броя от петък “Труд” разказа, че държавата е опростила на съпруга на Дариткова - Никола Проданов, 53 000 лв., натрупани като неплатен наем за чайна в Пампорово. До това се стигнало, след като областната управа в Смолян закъсняла да внесе в съда иск срещу длъжника. Поради изтичане на давност искането за изплащане на сумата било отхвърлено от съда. Обзет от яростен порив, Бареков се запени и злостно започна да къса изданието на парчета и нервно да ги мачка. В същото време не спираше да говори: “Това ще бъде съдбата на парцала “Труд”.
Гостите в студиото онемяха и не реагираха.
“Заставам зад всички действия на служителите и журналистите в Тв 7, които съм наела. На тях им е предоставено правото на свободно слово”, коментира поведението на Бареков Евелина Колева, изпълнителна директорка на медията и член на съвета на директорите.
Проф. ВИХРА МИЛАНОВА, национален консултант по психиатрия: “Актът - късането на вестник “Труд” в ефир, означава, че тв водещият Николай Бареков не може да контролира импулсите си. А една публична личност трябва да може да си налага уравновесено поведение.”
Тошо Тошев, в. "Преса: “Да се късат или горят вестници и книги ми напомня за едни други времена в миналото, които човечеството трябва да е забравило”, коментира Тошо Тошев, главен редактор на “Преса”, съиздател на “Обединени свободни медии” и двадесет години главен редактор на вестник “Труд”.
Председателят на контролния съвет в съюза Красимир Герговне вдигна телефона си. От АБРО отказаха коментар.
Данка Василева, главен редактор на "24 часа": Пренавиха пружината
Борислав Зюмбюлев, главен редактор на "168 часа": Това е фашизъм
Стояна Георгиева, главен редактор на “Медиапул”: “Този човек отдавна надмина всички граници. Стигнахме до там политици да призовават за спазване на журналистическата етика. Но това, което се случва сега, вече не е никаква журналистика”, заяви главната редакторка на сайта “Медиапул” Стояна Георгиева.
“Този човек вероятно се изживява като фюрер или иска да изглежда такъв, което в случая е все същото. Иска да тъпче, да мачка, проповядва “хунти и Пиночети”, “пълни камионетки, пък нека пострадат и невинни”... Националният ефир се използва за потъпкване на основните демократични ценности. Затова не бива да се мълчи и беше грешка, че почти всички медии, политици и граждански организации подминаваха без особено внимание предишни изстъпления на същия този водещ, само защото не те бяха мишената”, каза още Георгиева.
Доц. Георги Лозанов, председател на СЕМ: Не бих се ангажирал предварително с коментар, защото ще разгледаме случая на заседанието на Съвета за електронни медии (СЕМ) във вторник, каза председателят на медийните надзорници доц. Георги Лозанов. Засега не виждам как подобна постъпка би попаднала под ударите на специална разпоредба в Закона за радио и телевизия, а по-скоро се отнася към т. 4 от етичния кодекс на журналистите, според която взаимоотношенията между медиите трябва да се характеризират с взаимно уважение и честна конкуренция, добави той.А извън институционалната си роля, бих искал да добавя, че за мен късането на вестници и книги няма как да е част от професионалния репертоар на журналистиката, каза още Лозанов.