Избрани Новини
Кредитите пак започнаха да поскъпват
България е погасила 1.61 млрд. евро от брутния си външен дълг през 2011 г
В сравнение с миналия януари през първия месец на годината рязко са поскъпнали фирмените заеми. Лихвите по левовите кредити до 1 млн. евро са се повишили средно с почти цял процент до 9.49%. Още повече са поскъпнали големите заеми за бизнеса (над 1 млн. евро) - с 2.44% до 9.54% за средства в левове и с 1.49% до 9.9% за договорените в евро.
При заемите на домакинствата положението не е много по-различно. Най-много се вдига средната лихва по потребителските заеми в левове - с почти половин процент. Същият тип кредити, обаче договорени в евро, са поевтинели най-много на годишна база - с 0.72% до 9.8%. Спрямо 2011 г. жилищните кредити в евро поскъпват с 0.36%, а в българска валута поевтиняват с 0.19%. За разлика от шарената картина при кредитите при депозитите лихвите продължават уверено да се смаляват. Доходът от спестяванията на домакинствата в левове през януари 2012 г. е паднал средно с 0.33% на годишна база до 5.58%. При влоговете на фирмите понижението е още по-осезаемо.
Според данните на БНБ към момента домакинствата държат 31 млрд. лв. на влог, а бизнесът къта 13 млрд. лв. Сумите са рекордни за последните години и очевидно достатъчни за банките, които набират повече от 43% от финансирането си чрез депозити. Движението при лихвите и по кредитите, и по депозитите противоречи на прогнозите на повечето банкери, че резки промени в близко бъдеще не се очакват. Техните изявления бяха по повод на критиките на вицепремиера Дянков, че правителството е осигурило финансова стабилност, а лихвите по заемите не падат.
Основните фактори при определянето на лихвите по кредитите в България са два - цената на депозитите и рисковата надбавка, заяви вчера в ефира на Bulgaria On Air изпълнителният директор на ПроКредит Банк Петър Славов. Според него, за да се говори за изменения на лихвите, трябва да има промяна в тези фактори. Той добави, че в България депозитите са в пъти по-скъпи от Германия и Франция например, а ако се сравнят рисковите фактори, се вижда, че у нас рискът е по-висок, отколкото в развитите европейски държави.
Според експертите от Института за пазарна икономика поскъпването на кредитите е лоша новина. България е погасила 1.61 млрд. евро от брутния си външен дълг през 2011 г. Така в края на миналата година държавата и частните субекти дължат 35.4 млрд. евро, показват данни на БНБ. Задължения са погасявали най-вече банките, които са върнали общо 1.2 млрд. евро на чуждите си кредитори. След превеждането на тази сума трезорите дължат още 5.66 млрд. евро. Основната част от брутния външен дълг продължава да бъде вътрешнофирмено кредитиране между чуждестранни компании и поделенията им в България.