Богатите по-често лъжат и нарушават правилата

Новините

28-02-2012, 14:35

Снимка:

4.bp.blogspot.com

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Проучване на американски учени показа, че по-заможните е по-вероятно да лъжат, да нарушават правилата и законите, ако могат да извлекат изгода

Богатите са по-предразположени към това да лъжат или нарушават закона, отколкото по-бедните, показа проучване.

Изправени пред предизвикателства като това да не спреш пред пресичащ пешеходец или да вземеш сладките на дете, по-заможните са тези, които се представили най – зле.

Изследователите предполагат, че света на богатите може да е замъглен от егоизъм и алчност. Като резултат, те имат по-малко скрупули отколкото тези с по-малко пари за харчене.

Учените стигнали до заключенитето след като провели серия експерименти, изследвайки връзката между етика и социална класа.

Първите два експеримента били направени на улицата, където шофьори са били наблюдавани при пресичането на натоварено кръстовище и при приближаването им до пешеходните пътеки. По-скъпите коли предполагали по-богати собственици.

Резултатите показали, че тези в най-лъскавите коли отрязвали пътя на други коли четири пъти по-често, съобщава американският журнал „Известия на Националната академия на науките". Те също е по-вероятно да не спрат на пешеходец, който пресичка. 

В друго проучване, група доброволци играели на компютърна игра, в която наблюдавали хвърлянето на зарче на екрана. Било им съобщено че ако имат висок резултат, шансовете да спечелят парична награда ще се увеличат и са били накарани да съберат общия си сбор. Неизвестно за тях, грата е била така програмирана, че общият сбор да е винаги 12. Най-богатите по-често давали неверен отговор, дори когато фактори като възраст, пол и религия са били взети предвид.

Те също не били и над това да отнемат сладки от деца. Когато дали на изследваните лица буркан със лакомства, предназначени за малчугани, които помагали в съседна лаборатория и им било казано, че могат да си вземат, най-богатите прибирали най-много.

Последният експеримент подсказва, че алчността е движеща сила. Когато по-бедните доброволци  били накарани да мислят как алчността може да бъде полезна преди началото на експеримента те се държали също толкова неетично колкото богатите.

Пол Пиф от университета Бъркли в калифорния каза, че повече пари, повече свобода и повече независимост могат да доведат до това богатите да се чувстват по-малко отговорни за действията си.

„Поглед към историята придава тежест на тази идея. Например скорошната икономическа криза е до голяма степен приписвана на неетичните действия на богатите“ добавя той.

Стефан Кот от университета в Торонто каза, че източника на нечие богатство също е от значение – „Дали тези индивиди са наследили богатството си или са го придобили чрез тежък труд и идеи също е от значение и важен въпрос за бъдещи изследвания“ добавя той.