Избрани Новини
Какво да правим с Изборния кодекс?
05-03-2012, 08:44
Снимка:Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ
Автор:в. Сега
Изборният кодекс не е решил нито един от старите проблеми, но затова пък е създал редица нови.
От няколко седмици валят предложения за промени в изборното законодателство. Темата излезе на дневен ред след критичния доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), който разби на пух и прах "гордостта на Фидосова" - новия Изборен кодекс, по който бяха проведени местните и президентските избори миналия октомври. Мрачните наблюдения на чуждите експерти бяха потвърдени и от български неправителствени организации, наблюдавали изборите. Всички единодушно констатират, че Изборният кодекс не е решил нито един от старите проблеми, но затова пък е създал редица нови. От самодоволните изказвания на управляващите се разбра, че те не виждат основание за радикална промяна на правилата, оценяват вота като демократичен и са склонни да пипнат някои текстове само козметично, колкото да угодят на чужденците.
Първото, което препоръчват наши и чужди експерти, е подобряване на работата на ЦИК. Комисията бе подложена на унищожителна критика заради своята непрозрачност и съмненията, че изпълнява политически поръчки. Атакуван бе слабият й административен капацитет, което е любезното название на "некадърността". По общо мнение ЦИК трябва да стане постоянно действащ орган със собствен персонал и бюджет. ОССЕ изрично препоръча опозиционните партии да имат представители в ръководствата на изборните комисии, за да се избегнат съмнения за пристрастност. Повод станаха повсеместните аномалии в ръководствата на ОИК и СИК, окупирани само от хора на ГЕРБ. Липсата на мнозинство от 2/3 в избирателните комисии да се счита за отказ и да може да се обжалва е друга категорична препоръка на експертите. На последните избори много кандидати изгоряха поради толерирането на един правен абсурд - липсата на мнозинство се считаше за липса на решение и не можеше да се обжалва. Като мярка срещу "мъртвите души" в избирателните списъци две НПО предложиха създаването на регистър на избирателите, който да се поддържа и актуализира от ЦИК, включително в електронен вид, така че всеки да може да провери своя статус на избирател. За т. нар. забранителни списъци препоръката е да се оповестяват достатъчно рано, за да могат избирателите да обжалват включването си в тях.
Знакът "Х" бе отчетен като пълен провал от всички наблюдатели. Категорична е препоръката за отпадането му и връщане към старата система от знаци, с които отбелязвахме вота. Всеобща бе констатацията, че и на последните избори е продължила повсеместната търговия с гласове, така че този най-голям порок на българските избори изобщо не се е повлиял от новите правила. Нещо повече - заради кризата и страха от безработица гласът вече дори не се плаща, за контролиране на вота се използват методите на принудата и шантажа.