Спират "тайните" търгове срещу длъжници

Новините

15-03-2012, 11:13

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

Наддаванията вече ще трябва да оповестяват отрано и наистина публично, предвиждат промени в закона

Търговете за продажба на движимо и недвижимо имущество на длъжници ще станат по-прозрачни

след като бъдат приети промените в Гражданско процесуалния кодекс, касаещи работата на съдебните изпълнители. Това заяви пред ВарнаУтре.бг варненският депутат Емил Радев. Предложените от него и колегата му Ивайло Тошев промени тази седмица трябва да бъдат гледани на първо четене в парламента.

Сега съдебните изпълнители са длъжни да оповестят престоящият търг с хвърчащ лист, залепен в кантората им, друго уведомление се постави в общината и в районния съд. Най-често, когато става дума за по-апетитни имоти, час след "разгласата" съобщенията вече ги няма, мотивира предложенията си депутатът. По същия начин се действало и с публикуването в сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители - по-интересните обяви се появявали след търга или в най-добрия случай - в деня на провеждането му.

Тези трикове водят до обезценяване на имотите и ощетяват както кредиторите, така и длъжниците, категоричен е Емил Радев. При "тайния" търг няма участници в наддаването, насрочва се нов, за който цената се намалява с 20%.

Така се стига до случаи, в които цената пада и до половината от реалната стойност на продаваните имоти. За радост на купувачи, близки до съответния съдия-изпълнител. Така длъжникът хем е изгубил дома си, хем продължава да виси с много пари, защото апартаментът му е продаден на двойно по-ниска цена и кредитът не е покрит. Измамен е и кредиторът, защото с парите от публичната продажба, не може да покрие вземането си, пресмята Емил Радев, който е член на правната комисия в парламента.

Според неговото предложение обявените за принудителна продажба имоти и вещи 0трябва да се качват на сайта на районните съдилища най-малко един месец преди търга. Така всеки, който се интересува, ще може по всяко време и безплатно да направи справка.

Още една идея на законодателите предизвиква бурни реакции на недоволство сред съдебните изпълнители: С промените ще бъде въведен и таван за таксите им. Според официалната статистика само през 2010 г. съдебните изпълнители са осигурили малко над 400 млн. лева вземания на кредитори. За услугите си обаче същите тези 200 юристи са начислили 81 млн. лева такси или средно по 405 000 лева за всеки от тях.  Подобни най-вероятно ще са и данните за 2011 г., които в момента се подготвят. Основание за това дават и случаи като този, когато неотдавна частен столичен съдия-изпълнител начислил такса от 800 000 лева. България е "отличник" по размер на таксите за съдебно изпълнение, като те достигат 16.4% от събрания дълг.

Най-страшни обаче са аномалиите с дребни дългове от по 500 лева, например, за парно, телефон или ток. По закон заради неплатената сметка частният съдебен изпълнител има право да опише имот на длъжника. И ако този имот е наследствена къща в центъра на Варна и струва 1 млн. лв., то юристът може да сметне таксата си на база 1,5% върху оценката на собствеността. Така за просрочена сметка от 500 лв. злощастният абонат на топлофикация, мобилен оператор или енергото  ще трябва да плати 15 000 лв. такса.

За мащабите на проблема говори цифрата на делата, минали през канторите на частните съдебни изпълнители - над 610 000 дела от началото на дейността им.

Има предложение и когато длъжникът си плати доброволно цялото задължение в срока, посочен в поканата за това, да не му се начислява такса. Също така, когато се начислаява пропорционална такса, по закон тя се изчислява върху материалния интерес по изпълнителното дело. Въпреки това много често в тази сума се включва и адвокатският хонорар, което е недопустимо и увеличава таксата, смята Радев.