България ще трябва да вдига още пенсионната възраст за жените

Архив Варна

19-03-2012, 07:26

Снимка:

Sofia Photo Agency

Автор:

в. Сега

Всичко от Автора

Равните условия за пенсиониране на жените и мъжете са сред основните препоръки на Европа към държавите членки.

„Сега” съобщава, че тежките пенсионни реформи у нас все още не са приключили, става ясно от Бялата книга за адекватни, сигурни и устойчиви пенсии на Европейската комисия.

В нея равните условия за пенсиониране на жените и мъжете са сред основните препоръки на Европа към държавите членки.

В момента жените у нас се пенсионират три години по-рано, а идеята е след плавното вдигане на пенсионната възраст с по четири месеца на година, което започна от началото на тази, разликата да се стопи на 2 години. Предвижда се мъжете да се пенсионират на 65 г. при 63 г. и 4 месеца в момента, а жените - на 63 г. при 60 г. и 4 месеца сега. Жените имат право на пенсия и след по-кратък изискуем стаж - 34 г. и 4 месеца в момента при 37 г. и 4 месеца за мъжете. Той също ще нараства в следващите години с по 4 месеца, докато стане съответно 37 г. и 40 г.

Заради по-малкия трудов стаж, част от който дори е неизработен, тъй като е за гледане на дете или на болен в семейството, а това влияе негативно върху размера на пенсиите, в момента жените получават много по-малко пари за старост в сравнение с мъжете. В Европейския съюз отчитат, че тези по-преференциални условия за пенсиониране всъщност са вид дискриминация спрямо жените, които не могат да получават адекватни пенсии и 22% от тях след 75 години са застрашени от изпадане в бедност.

Комисията настоява още за реформиране на схемите за ранно пенсиониране. Реално обаче предложенията на Европа не са свързани толкова със защита на социалните права на хората, работещи при тежки условия, а с орязването им така, че ранното пенсиониране да стане непривлекателно. Предлага се например работодателите да поемат всички или поне значителен дял от разходите за обезщетения при ранно пенсиониране. На практика това в България е така - допълнителната вноска от 12% за най-тежкия труд и 7% за втора категория в професионалните фондове, които от 2015 г. трябва да започнат да изплащат ранните пенсии, е изцяло за сметка на работодателите. Тези пенсии обаче ще бъдат изключително ниски - в най-добрия случай от порядъка на около 100 лв. месечно, дори при редовно внасяне на вноски.

В Бялата книга се правят вече по-категорични препоръки за промени в пенсионните системи на страните на Европейския съюз, след като проблемите им бяха идентифицирани в излязлата през 2010 г. Зелена книга и на базата на нея много страни в общността, включително и България, започнаха дългосрочни пенсионни реформи.