Избрани Новини
Закон анти-Дупка приема парламентът
Новият закон за публично-частното партньорство забранява прехвърлянето на собственост от публичния към частния партньор
ще приеме Народното събрание по предложение на варненския депутат Емил Радев.
Внесеният от него законопроект за публично-частното партньорство беше основно преработен и модернизиран, между първо и второ четене. От него са отпаднали изцяло текстовете, посветени на концесиите, които се регулират от отделен закон.
Според Радев приемането на новия закон не търпи отлагане, тъй като липсата на подобна рамка до момента е довела да създаването на общински наредби и работа на парче, които не са достатъчни, за да гарантират прозрачността при определянето на частния партньор и параметрите на отговорностите между него и властта.
"Стеснихме обхвата и махнахме много дейности, за които не бяхме сигурни как в тях ще проработи публично-частното партньорство", обясни Радев.
Освен това, според него, механизмите за сключване на публично-частно партньорство в новия законопроект са по-разбираеми и по-опростени.
И най-важното - с приемането на този закон ще се затворят "вратичките" за публично-частното партньорство като заменки или смесени дружества, "практикувани" главно от общините, смята депутатът-юрист. Досега, според него, е нямало правила и участието и дяловете на общините не са били гарантирани. Във Варна има много примери за това, смята той.
Според новите правила сключването на договора ще изисква сериозни финанансови разчети. В него ще бъде отблязано какви ще са ползата и печалбата на частния партньор и как ще се постига това. Тъй като в повечето случаи тези контракти са дългосрочни, в тях изрично ще се упоменава какво следва при промяна в икономическата обстановка или други обективни обстоятелства. Така, например, ако печалбата на частния инвеститор надхвърли фиксирания максимум, може да се иска нямаляване на цената на услугата.
Отпада възможността частникът да обсеби дружеството чрез вдигане на капитала и други подобни хватки. За да бъде защитена собствеността на държавата и общините в публично-частното партниране, законопроектът въвежда забрана за разпоредителни сделки с нея.
В новия закон изрично е казано, че при договорите за ПЧП не се прехвърля собственост от публичния към частния партньор. Частният партньор за срока на договора управлява и поддържа публичната собственост, като в повечето случаи създава имоти, която преминават в собственост на публичния партньор. Когато обектът, с който се предоставя или се осигурява предоставянето на услугата от обществен интерес, е собственост на частния партньор, законопроектът дава възможност с договора да се уговори прехвърляне на собствеността върху публичния партньор, без да поставят ограничения за условията, реда и сроковете за това.
С подобни ограничения общините и държавата ще бъдат застраховани срещу унизителни ситуации, като тази с легендарната варненска Дупка. Там вдигане на капитала и серия от прехвърляния на акции на практика лиши Община Варна от собствеността й в дружеството, което уж трябваше да строи ЦУМ на централния булевард "Княз Борис I". Нещо повече: проектът на мажоритарния собственик - фирма на пловдивския бизнесмен Георги Гергов, предвиждаше подземни паркинги под пешеходния булевард и съседния площад "Мусала", които така и няма да бъдат изгрдени. Проектът е замразен, грозните бараки, скриващи дупката, тягостно зеят празни, а настилката наоколо се руши с всеки дъжд и сняг.
Освен това всеки публично-частен проект ще влиза в електронен регистър. Достъп до него ще има всеки български гражданин, ползващ интернет, съобщи още Емил Радев.
Топ Новини