Сивата икономика остави сираче без пенсия

Мисия Варна

20-03-2012, 20:27

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

Промяна в закона за равен старт на всички български деца ще поиска варненският депутат Емил Радев

Поредният бюрократичен абсурд остави без пенсия 4-годишно варненско сираче

Момиченцето загубило баща си преди близо 2 години и оттогава баба му се опитва да осигури на малката макар и мизерната държавна помощ.

„Заплатата на снаха ми е едва 360 лева. Сумата е крайно недостатъчна, за да осигури нормален живот на нея и на внучката ми. Помагаме с каквото можем, но....“, не успява да довърши Кристияна Христова, която ненадейно през лятото на 2010 г. загубила 30-годишния си син.

Когато се е поокопитили след внезапно сполетялото ги нещастие бабата тръгнала да урежда документите за пенсия. Покойният баща работел като дърводелец. Нямал и ден без да е на работа. Въпреки това възрастната жена не може да събере нужния за пенсия на малката стаж. Не стигат 5 месеца. В търсене на данните за така нареченото УП (заявление за пенсия) тя обикаляла складове, дворове и халета месеци наред. Но така и не успяла да събере заветните 5 месеца. За 3 от тях намерила данни в НОИ, но се оказало, че работодателят не е предал нужната документация и също е починал.  Дори трудовата книжка на младия мъж майка му успяла да получи след дълго ходене по мъките и обещанието, че няма да има претенции към последния работодател на сина си.

„Не става въпрос само за моята внучка. А за подигравката, унижението, на които бяхме подложени в най-голямата си мъка“, обяснява Христова. От варненския депутат от ГЕРБ Емил Радев тя поиска промяна в закона така, че в подобни случаи да се взимат само данните от НОИ. Друг вариант, според жената, е близките да имат възможност „да купят“ липсващия трудов стаж.  

С майката подали документи и за персонална пенсия. „Оказа се, че имаме право на такава само ако доходът на живия родител е по-малко от 780 лева на година... Помолих няколко пъти да ми повторят – не е грешка: 780 лева на година“, изумена е почернената майка. Поразила я и липсата на координация в самите учреждения. В продължение на година и половина чакала отговор за казуса си от Министерството на труда и социалните грижи. Поне така я уверявали в пенсионното във Варна: такива са сроковете година и половина - две, ще чакате. Когато успяла да се свърже със София обаче, се оказало, че документите й са изпратени още през март миналата година и отлежават из варненските канцеларии.

Според Европейското законодателство всички деца трябва да имат равен старт. По силата на този принцип смъртен акт и удостоверение за наследници били достатъчни за отпускането на пенсия за сираците.

Двете жени се свързали и с хора с подобни съдби из цяла България. Така се натъкнали на вдовица от Шумен с 3 деца. Едно от хлапетата нямало право на наследствена пенсия, понеже било  инвалид...

Още тази седмица ще повдигна въпроса пред социалната комисия и ще поискам промяна в закона, ангажира се Емил Радев. Той призова всички хора с подобни съдби да пишат до Народното събрание и до социалния министър Тотю Младенов.