Избрани Новини
БХК: Пропада положението с правата на човека у нас
В доклада е отбелязано, че през миналата година независимостта на съда е претърпяла сериозни атаки най-вече от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов, както и от Висшия съдебен съвет (ВСС) и неговия инспекторат
свободата на изразяване, полицейският произвол и условията в арестите и затворите, констатира в годишния си доклад Българският хелзинкски комитет (БХК), цитиран от Mediapool. Освен това България продължава да не изпълнява решенията на Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
В доклада е отбелязано, че през миналата година независимостта на съда е претърпяла сериозни атаки най-вече от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов, както и от Висшия съдебен съвет (ВСС) и неговия инспекторат.
Според зам.-председателя на БХК Маргарита Илиева "атаки е имало и преди, но през 2011 г. изпълнителната власт се е опитала да овладее съдебната система. Наблюдава се ескалация, която мина всякакви предели и се изрази в политически преследване срещу председателя на съюза на съдиите Мирослава Тодорова".
Съюзът е представен в доклада като "силен център на прореформаторско експертно-обществено движение за деконструиране на съществуващите механизми на задкулисната власт в съда и прокуратурата и съответната нему по заряд консолидация на инвестираните с влияние лобита, заинтересувани от консервиране на статуквото."
Друга консттация е, че има ръст на полицейското насилие през последната година. Организацията е получила много оплаквания за действия на полицейски служители, в някои случаи стигащо до изтезания. Според председателя на комитета Красимир Кънев тези практики са били оправдани на няколко пъти от страна на вътрешния министър Цветан Цветан и главния секретар на МВР Калин Георгиев (според Георгиев полицейското насилие е мит - б.а.). През 2011 г. се е увеличила употребата на сила по време на задържане, но по-голям е ръстът на насилие вътре в полицейското управление - повече от 8 %.
"Нормативната база се откроява с някои много съществени пропуски по отношение на това, че по време на полицейски операции има най-много превишени полицейски правомощия", коментира заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, който присъства на представянето на доклада. Според него по линия на МВР има три аспекта, върху които трябва винаги да се фокусира - превишените полицейски правомощия, прекомерното искане и използване на специалните разузнавателни средства (СРС) и прекомерната продължителност на делата, включително и в досъдебната фаза.