Избрани Новини
Боклукът на Варна съвсем замириса
Двойното увеличение на такса смет, което иска кметът Кирил Йорданов засега не мина. Администрацията крие концесионните договори със сметопочистващите фирми и не изпълнява решенията на Общинския съвет. Плащат ни по-малко, ревнаха самите фирми
засега не мина през ресорната комисия по благоустройство и комунални дейности.
Като причина за новият удар по джоба на варненци шефката на финансовата комисия в общината Стефка Господинова изтъкна писмо получено от омбудсмана. В него се посочвало, че Варна е сред общините, които не спазват изискванията да се освободят от такса смет празните сгради. За това и се налагало драстичното увеличение - за да се избият загубите за бюджета. Промилът от 1 да стане 1,8 за гражданите и от 3,90 на 4,45 за фирмите, настояваха защитниците на кметското предложение за скока на таксата. Иначе Варна щяла да замирише заплашиха от администрацията. Освен това нямало и с какво да се плаща на завода за боклук.
Това изказване предизвика гнева на "червения" съветник Борислав Гуцанов. "Да се извади договора със завода и да се види, какво им плащаме и защо", поиска той. "Заводът не е на общината, че да се грижим за него", викна той в отговор на аргумента на чиновниците, че заводът не работел даром за общината. Чиновниците от финансовата дирекция и местни данъци и такси удобно подминаха факта, че заводът за боклук взема сметта на Варна без пари и печели от рециклирането.
Всички концесионни договори на общината със сметопочистващите фирми, както и всички решения на Общинския съвет свързани с боклука на Варна, за които се оказа че не се изпълняват от администрацията, плюс договора със завода за преработка на битови отпадъци поискаха общинските съветници от комисията. Предложението дойде от Добромир Джиков. Той беше категоричен, че ако трябва комисията ще заседава всеки ден, докато не стане ясно как се плаща на фирмите и по каква формула се изчисляват парите, които се дават за сметоизвозване. Съветниците поставиха срок документацията да им бъде предоставена до 15 април, но автоматично бяха порязани от шефката на финансовата дирекция Стефка Господинова. "Сега ако го приемете, трябва да мине на сесия, после се чака седем дена от излизането на протокола после още 7 е срока за обжалване. Няма да можем в този срок", натърти Господинова. Защо администрацията отказва да извади на светло документацията, с която така или иначе разполага стана ясно от самите сметопочистващи фирми.
По техни данни в концесионните им договри са заложени едни цени, а общината им плаща по-малко. За изнасянето на един бобър по договр трябва да ни се плаща 5,09 лв., а незнайно защо ни се плаща 3,12 лв, посочиха от "Адиан". Именното тези данни допълнително подсилиха жегата и съветниците се обединиха около решението администрацията да предостави изисканата информация.