Избрани Новини
Кой „подпали“ Морската градина?
02-04-2012, 16:04
Снимка:Виктор Чудинов © ВАРНАУТРЕ.БГ
Автор:РОСИЦА ПЕНКОВА
Протестът в неделя беше изкуствено предизвикан, а причините за него умело манипулирани
Защо точно днес? Защо именно сега?
Живата верига, според организаторите, беше в знак на протест срещу решението в Морската градина да се строи. Това отреждал бъдещият Общ устройствен план на Варна. Освен това Морската градина била разделена на зони така че градежите били „абсолютно забранени в т.нар. историческо ядро на емблемата на Варна. Извън него те ще бъдат разрешени, но трябва да отговарят на изискванията за строителство в паркова среда с минимални показатели на застрояване“. Именно срещу тази граница между „историческото ядро“ и останалата част от парка протестираха в неделя варненци и дори я маркираха с живата верига. Но тази граница далече не е от днес, нито дори от последните месеци. Тя е очертана още през 60-те години на миналия век, когато Морската е обявена за паметник на културата. Последно статутът й на „паметник на градинското и парково изкуство“ с национално значение е установен с точни граници през 1992 г., като през 1995 г. към защитената част е добавена и колонадата на централния вход откъм бул. „Сливница“.
Така в „историческата част“, която е изключителна държавна собственост, строителството е тотално забранено, а в останалата зона на парка безброй вратички позволяват изникването на хотели, кооперации и луксозни къщи. До 2007-та, когато новият чл. 62 а в ЗУТ слага край на това. Той забранява промяната на предназначението на съществуващите озеленени площи или на части от тях в урбанизираните територии. „Не може да се променя предназначението на територии и поземлени имоти, предвидени в общите или в подробните устройствени планове на урбанизираните територии за озеленени площи, които не са реализирани, освен на части от тях за изграждане на елементи на техническата инфраструктура или на специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната.
Промяната на предназначението на територии и поземлени имоти се разрешава след обществено обсъжданe от Министерския съвет по предложение на областния управител - за държавните имоти или от общинския съвет с решение, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците - в останалите случаи“. Това на практика е законовата основа на „кметската“ забрана за строителство в Морската градина през последните години.
Чудя се също колко от протестиращите вчера знаят, че официално Приморският парк на Варна се простира до Евксиноград. Така че към казуса за сградите от Зоологическата градина до Пикадили парк трябва да прибавим и стотиците къщи, кооперации и хотели в Св. Никола, Горчивата чешма, Траката. Именно в тази трета част на парка през последните 20 години се строеше така активно, че районът се е превърнал в застроена територия.
„Ако и тази част влезе в строителната забрана като парк, то според член 62 от ЗУТ всички имоти тук трябва да бъдат отчуждени (бел. ред. ал. 5, от 2004 г: Когато в терените, определени за озеленени площи - публична собственост, попадат поземлени имоти - частна собственост, те се отчуждават по предвидения в закона ред) “, предупреждава главният архитект на Варна Петър Йорданов. Според него дебатът къде и как трябва да се строи в Морската градина все още предстои и нищо от случващото се през последните месеци и дни не води към начало на нови строителни работи по алеите.
„Проектът за нов Общ устройствен план на Варна беше гласуван през 2008-а г. от Общинския съвет. Именно в него е заложено, че след Пикадили парк ще бъде разрешено ниско строителство в паркова среда. Съветниците, които в сряда скочиха срещу уж предстоящото застрояване в Морската, тогава гласуваха „за“. Финалното решение къде и как ще се строи в парка предстои на приемането на Графичната част на окончателния вариант на ОУП от Общинския съвет. Засега предварителният проект е приет от Националния експертен съвет заедно с правилата и нормативите за прилагането му. Предстои отстраняване на забележките по него, (одобряване на правилата за прилагането му и подписването им от Министъра на регионалното развитие и едва тогава планът ще бъде гласуван) разглеждането и приемането на окончателния план от Общинския съвет, след това от Национален експертен съвет, който да го предложи на Министъра на регионалното развитие и благоустройството за одобрение!“, обяснява арх. Йорданов.
Какво обаче се случи в сряда, та нажежи така страстите около парка? Приети бяха специфичните правила и нормативи към Общия устройствен план. Обект на тези правила са териториите с режим на културно-историческа защита, както и устройствените зони за ниско жилищно застояване на места със сложни теренни форми. На практика специфичните правила затягат, а не отпушват режима за разрешаване на строителство в някои зони на Варна. Те касаят тези части на града, които породи своя терен или особено културно-историческо значение са изключение от правилата за прилагане на новия ОУП, приети вече от Националния експертен съвет. „Специфичните правила не отпушват строителството, а, напротив, затягат режима. Новият ОУП ще влезе в сила с прилагането на 2 юридически документа: правила и нормативи по така наречената наредба номер 7 и специфични правила за всички изключения от тази наредба. Първите вече са одобрени от националния експертен съвет и министър на регионалното развитие. С вторите закъсняхме и Общинският съвет ги гласува едва миналата сряда“, обяснява Петър Йорданов.
На практика никой никога не е намалявал Морската градина. Още по-малко пък това е станало на сесията в сряда.
„Целият този шум е плод на масова дезинформация“, категоричен е главният архитект.
Той връща лентата още по-назад: през 2005 г. заради жалба за централен имот Върховният административен съд отменя целия Застроителен и регулационен план на централна градска част на Варна, действащ от 1982 г. Така в центъра на града започва да се строи на парче: издават се ПУП-ове по поземлени имоти.
„Това е безумно, няма планиране, няма правила и съгласуване за общ изглед на централната част“, твърди Петър Йорданов. Така „за да сме изрядни и да има устойчивост на новия ОУП“ администрацията изкуствено спира издаването на така наречените план-извадки за строителство. Това от своя страна спира десетки проекти, отблъсква не един и два потенциални инвеститори.
Приемането на специфичните правила ще позволи да започне разработката на нов план за регулация и застрояване на центъра, който да е в синхрон с новия ОУП. За възлагането на задание за това има предвидени средства в бюджет 2012.
„План-извадки ще са възможни само за районите, за които няма възражения от граждани и организации, което означава, че ОУП няма да бъде променен по отношение на тях до окончателното си приемане. Това, очевидно, не се отнася за Морската градина, затова никакво строителство в нея няма да бъде позволено докато Общинският съвет не проведе дебат и не гласува окончателно параметрите на новия ОУП“, казва главният архитект.
Така няколко умишлено извадени от контекста бюрократични действия станаха идеален повод за манипулации с цел политически дивиденти. Ключът за това беше в псевдодебата по темата в Общинския съвет. Колкото до протестите: обидно е 100 човека да представляват Варна. Особено по важен въпрос като Морската градина. Особено сега, когато тя вече е общинска собственост. Дебатът за символа на Варна предстои. И за него трябва да сме готови с аргументи, доказателства и, ако е нужно, желязна организация за протестни действия.
Топ Новини