Избрани Новини
Най-старият епископски пръстен намериха археолози край Бяла
Учени от Европа пристигат да го анализират
За да разгледат и анализират находките след месец тук пристигат 50 археолози от Рим и Ватикана. Според тях това е първият подобен пръстен датиран точно, при това с 5 века по-стар от намерените досега. На практика бижуто е една от малко известните християнски реликви от това време.
Ценните находки от есенните разкопки на ранновизантийската крепост на нос св. Атанасий край Бяла бяха представени днес от откривателите им. Към момента антиките са изложени в София, но ще се върнат в морската столица за летния сезон.
Пръстенът е намерен в предполагаемото жилище на епископа на Бяла. Златният накит представлява плоска халка с декорация от лозови плетеници с гроздове и равностранен кръст на гърба. Лицето на пръстена е съставено от цветна чашка, носеща ротонда.
Пръстенът е неоспоримо датиран в късната половина на VI век. Проучванията на варненските учени ги довеждат до извода, че ранновизантийската реликва символизира ротондата „Анастасис” или с други думи куполът над Гроба Господен в Йерусалим. Изводите им се подкрепят от трудове на западни и израелски археолози. Пръстенът от Бяла предхожда останалите аналогични находки с близо 5 века и се предполага, че е изработен от имперските бижутери в Константинопол, защото по това време е било забранено обработването на злато от други ювелири. Пръстенът е една от малко известните християнски реликви от това време, коментират археолозите. Това е така защото Божи гроб е разкопан и екскавиран чак през IV в от император Константин Велики, който изгражда купол над мястото. Именно този купол („Анастасис”) се превръща в символ на Гроба господен и се изобразява на десетки християнски култови предмети.
Археолозите и общинарите работят по специална програма, чиято цел е Бяла да се превърне в научна и религиозна туристическа дестинация. Общината кандидатства за европейски субсидии за облагородяване и презервация на архитектурния обект.
През последните 3 години разкопките разкриха обширен архитектурен комплекс на площ от 40 декара на нос Св. Атанас. Укрепителната линия се състои от крепостна стена с ров. Кули и порти все още не са разкрити. Намерени са казармени помещения и църковен комплекс, състоящ се от обширна базилика с два баптистерия и дома на епископа. Пръстенът е намерен на входа на дома на свещенника, който е бил двуетажно сдание с три помещения. В него са намерени още над дузина глинени светилници, стъклени кани, над 30 чаши и други битови предмети.