Избрани Новини
Безрботицата у нас ще расте заради еврорецесията
От ИПИ предлагат връщане на минималните осигурителни прагове на нивата отпреди кризата, отпадане на възможността да се разпространяват административно колективни трудови договори в различните браншове
За да се противодейства на тези процеси, е необходимо държавата да се преориентира към по-гъвкава политика с по-малко регулации и административна тежест, така че да се стимулира разкриването на нови работни места, коментираха във вторник икономистите от Института за пазарна икономика, цитирани от Mediapоol.
От ИПИ предлагат връщане на минималните осигурителни прагове на нивата отпреди кризата, отпадане на възможността да се разпространяват административно колективни трудови договори в различните браншове, отпадане на клас прослужено време и в частния сектор, премахване на част от бумащината по отношение на безопасните условия на труд в нерисковите сектори.
Според икономиста от ИПИ Петър Ганев с подобни стъпки в много по-голяма степен ще се стимулира създаването на нови работни, докато сега политиките на държавата са съсредоточени главно в запазване на съществуващите. Ганев коментира като изключително лоша практика социалният министър да налага административно колективни трудови договори в различните браншове. Той заяви, че колкото повече регулации има, толкова повече неща в едно предприятие подлежат на проверка и толкова повече условия за глоби и корупция се създават. От ИПИ предлагат и връщането на осигурителните прагове на нивата от 2009 година преди да започне кризата. Ганев цитира статистика, според която в условия на растеж хората, които се осигуряват на минимума значително намаляват, докато в криза се увеличават.
Според ИПИ минималната работна заплата също трябва да отпадне, тъй като е по-добре хората да намират работа на гъвкаво работно време и с ниско заплащане, отколкото изобщо да ги няма тези работни места. Главният икономист в ИПИ Десислава Николова коментира, че в резултат на рецесията в ЕС през последното тримесечие на миналата година у нас има рязко увеличение на безработицата, което излиза извън рамките на сезонността. “Най-вероятно това ще бъде само началото на едно ново покачване на безработицата в целия ЕС“, коментира тя. Николова и допълни, че забавянето и спадът на икономиката в Западна Европа автоматично се отразяват върху българския износ, който през тази година също се очаква да отбележи спад.