Музика на живо само до 23 часа във варненските заведения

Мисия Варна

26-04-2012, 13:15

Снимка:

armorica.blog.bg

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Хотелиери на Златни пясъци скачат срещу големия брой преместваеми обекти в комплекса, гостите се оплаквали от силната музика

Озвучителна техника и музика на живо във варненските заведения да има само до 23 часа, а не до 24 часа,

настояват от Регионалната здравна инспекция. За да бъде това факт трябва да се промени наредбата за реда за провеждане на търговската дейност, стана ясно на заседание на комисията по търговия и туризъм. От генерална промяна се нуждае и наредбата за разполагане на преместваемите обекти за търговия - маси, павилиони и кабини. Идеите за промени в двете наредби ще бъдат качени днес на сайта на Община Варна. На заседание на комисията на 4 май общинските съветници ще дадат своето становище. Днес местните парламентаристи хвърлиха бегъл поглед върху предложенията за промени.

Оказва се, че наредбата за търговска дейност не е синхронизирана с изискванията на специфичната нормативна база - закона за защита от шума в околната среда и наредба № 6 на Министерство на здравеопазването. Съгласно тази наредба, която е от 2006 година, за показателите за шум в околната среда са въдени три периода - дневен от 7 до 19 часа, вечерен от 19 до 23 часа и нощен от 23 до 7 часа. На заведенията на открито обаче се издава разрешение за удължено работно време до 24 часа. "Това несъответствие ни създава неудобства при интерпретацията на данните и организацията на измерванията", информират от РЗИ, като имат в предвид припокриване на интервала 23 - 24 часа. Искането е провокирано и от многобройните жалби през летния сезон за силната музика на открито. Посочва се още, че до 24 часа озвучителна техника и жива музика може да има само в заведения на закрито.

На комисията по търговия и туризъм стана ясно още, че хотелиерите от Златни пясъци категорично са против големия брой преместваеми обекти в комплекса. Част от тях били превърнати в увеселителни заведения, което създавало дискомфорт на гостите на хотелите заради силната музика. Проблемът с тези обекти в курортните комплекси също бе отложен за решаване за 4 май, когато цялостно ще лъсне картинката с евентуалните промени в общинската наредба.

Едно от спорните предложения е внесено от кмета Кирил Йорданов. Той иска
разрешителните за поставяне на маси и павилиони да не се издават както до сега за срок от една година или за определен период от текущата година, а да се издават за срок до три години. Според него трябва да има и промени в състава на комисията, която взема решения за преместваемите обекти за търговия в курортните комплекси и Морската градина - да влизат четирима общински съветници и един представител на общинската администрация, а не както до сега - трима съветници и двама представители на администрация.

По предложение на председателя на комисия "Финанси и бюджет" Иван Портних съветниците трябва да разгледат глобално въпроса с предаставянето на общинска база на браншовите организации. Повод за предложението бе желанието на Варненска туристическа камара и сдружение "Култура и туризъм на българския Североизток" да получат помещение общинска собственост, защото не могат да продължават да плащат наем за офис във Фестивал комплекс, който ръководството планирал да вдигне двойно. Все пак след положителното становище от страна на комисията, искането бе препратено до ресорната комисия по собственост.