Подцененият труд е скрит данък

Новините

28-04-2012, 09:14

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

в. 24 часа

Всичко от Автора

Каквито и съмнения да имам за тази статистика, която мери труда, ниската му цена е фактор, който отключва редица негативни тенденции. Най-видимата от тях  е  "изтичането на мозъци"

В. „24 часа” публикува днес анализ на данните от Евростата, които станаха известни тези дни за това,че страната ни е с най-ниски разходи за труд в ЕС.

Дълго време ни убеждаваха, пише изданието: ниската цена на труда у нас води до ниски разходи за производство на трудоемки стоки; това пък увеличава конкурентоспособността.

Струва си да се замислим пак покрай изнесените тия дни от Евростат данни, че с 3,5 евро на час България е с най-ниски разходи за труд в ЕС.

Каквито и съмнения да имам за тази статистика, която мери труда, ниската му цена е фактор, който отключва редица негативни тенденции. Най-видимата от тях  е  "изтичането на мозъци".

Хора, които са получили в България достатъчна квалификация, имат умения да работят на конкурентоспособно ниво навсякъде (или някъде) по света, намират по-добро място за реализация. Така има риск у нас да се появи като в Третия свят дефицит на ключови професии - примерно на лекари анестезиолози.

Естественото поведение на всеки е да търси за тези 8 часа труд, които може да положи днес, къде ще получи най-добрата цена дори не толкова като парична сума, колкото като стандарт и качество на живот. (Защото има страни с по-високо заплащане, отколкото в България, които са с по-нисък стандарт на живот. Например в повечето развиващи се страни в Латинска Америка  номинално получават повече от българите, но реално като сума от стоки срещу своята заплата, получават по-малко).