Избрани Новини
Премиерът и вицето му Дянков очакват повишение на заплати и пенсии
Икономическата логика сочи, че след вдигането на минималните доходи, което вече е факт, ще последва нарастване и на всички останали, каза премиерът
Двамата направиха изказванията си при откриването на Седмия конгрес на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Икономическата логика сочи, че след вдигането на минималните доходи, което вече е факт, ще последва нарастване и на всички останали, каза премиерът. "Надали има премиер, президент, който да не иска пенсиите да са високи, заплатите да са големи и непрекъснато да растат, да се работи по-малко, да има ниска пенсионна възраст. Ако има такъв, той е за убиване", обясни Борисов. Той залага на повишаването на производителността на труда и ефективността на икономиката, "за да удържим конкуренцията на Китай и на САЩ", а също и на големите инфраструктурни проекти, които дават работа на хиляди хора и подобряват инвестиционния климат.
Вицепремиерът Дянков обяви, че е оптимист за повишаването на пенсиите и за заплащането в държавните организации, като подчерта обаче необходимостта от по-активна политика в продажбата на ненужните държавни активи. Той припомни още, че минималната работна заплата (която от 1 май вече е 270 лв.) се е увеличила с 22 процента от началото на кризата, докато инфлацията за същия период е 8%, тоест има реален растеж.
Като възможност за съживяването на регионите Дянков отбеляза и правителствения план за преместване на част от административните структури в градове с добри университети. "Ако висшите администратори се пръснат из страната, ще имаме много по-добър поглед за това какво е нужно за икономиката", отбеляза Дянков. Според него няма опасения за недостиг на административни служители, защото голяма част от тях вече са изразили готовност да се преместят и уточни, че става въпрос за високоплатени служители, чиито заплати "ще значат още повече в по-малките градове".