Избрани Новини
Алексей Петров отново в ареста
След като бе изведен от залата с белезници Алексей Петров коментира, че неочакваният обрат на делото му е „поръчка от шефа на предизборния щаб на ГЕРБ”
Преди ден магистратите чуха извънредни показания от ексслушителя на НСО Пламен Устинов и Донка Митева, сестра на “винената царица” Роза Георгиева, че подсъдимият ги е притискал да променят твърденията си пред съда. Съдия Румяна Ченалов прие, че думите на двамата свидетели представляват ново обстоятелство, обосноваващо наличие на опасност от извършване на ново престъпление. Според Наказателно-процесуалния кодекс мярката на подсъдим може да бъде променена в тази фаза на делото, ако станат известни нови факти, които да сочат вероятност обвиненият да се укрие или да извърши друго престъпление. В случая СГС прие, че няма опасност от укриване.
По думите на Устинов той се е срещал с адвоката на Антон Петров-Хамстера, също подсъдим по делото "Октопод", Ваня Траянова, която искала да добие представа какво смята свидетелят да разкаже в залата. Освен това преди няколко дни – в неделя, Устинов имал среща и със самия Алексей Петров. В сряда вечерта Устинов каза пред съда, че там той е бил убеждаван да заяви, че правителството стои зад атентат срещу Петров по време на предизборната кампания през септември 2011 г. Тогава той бил нападнат с брадва в Тетевен, като за това е образувано производство срещу Устинов и сина му. Разаказа също, че преди години е получавал поръчка от подсъдимия за убийствата на бизнесмените Васил Божков и Гриша Ганчев, както и за ликвидирането на свидетеля по делото Валентин Шотев, който твърди, че е бил рекетиран от Петров преди повече от 10 години.
В четвъртък СГС посочи, че не възприема показанията на Устинов за „мокрите” поръчки като ново обстоятелство, тъй като тези твърдения са известни на разследващите и съда още от февруари 2010 г.
Донка Митева пък се появи по собствено желание в съда, за да разкаже как Петров лично я взел с колата си от Ямбол в края на януари, за да я докара до София, където да свидетелства по делото. Тогава тя заяви единствено, че подсъдимият й е помогал няколко пъти с пари и коментира, че процесът срещу него е изцяло политически. В сряда обаче определи Петров като рекетьор, който й е отнел апартамент от 220 кв. м в луксозна сграда на бул. "Цар Борис ІІІ" 136, където се намира ресторант "Перфект", оставен от сестра й.
Съдия Ченалова на практика прие повторните й показания за истина, уточнявайки, че нито може да се съмнява, нито да вярва в тях. Причината да ги сметне за достоверни обаче е представената от наблюдаващия прокурор Светлозар Костов справка от ямболската полиция, че автомобилът на Петров е бил спиран точно в края на януари и в него е била именно Митева.
От защитата коментираха, че този документ доказва, че клиентът им се намира под постоянно наблюдение, тъй като в справката е посочена, че проверката е извършена по сигнал. Възразиха и, че съдът не може да си позволи да задържи Петров на базата на показанията на Устинов и Митева, тъй като това би означавало, че прави преждевременен анализ на доказателствата по същество, което тотално би дискредитирало крайния съдебен акт, когато той бъде атакуван пред горната инстанция. Решението на СГС не е окончателно и може да се обжалва пред Софийския апелативен съд.
След като бе изведен от залата с белезници Алексей Петров коментира, че неочакваният обрат на делото му е „поръчка от шефа на предизборния щаб на ГЕРБ” (вътрешният министър Цветан Цветанов – бел. ред.)
Връщането на Петров в ареста със сигурност ще провокира множество юридически коментари и тълкувания, тъй като обичайната практика на съда в подобни случаи е малко по-различна. Заради изричната законова забрана магистратите да правят анализ на доказателствата преди края на делото по същество, в тази ситуация обикновено прокуратурата повдига ново обвинение на подсъдимия и иска постоянния му арест по друго производство от друг съдебен състав.
Делото „Октопод” продължава в петък с разпит на свидетели. Заседанието ще се записва по искане на защитата.