Рибари: Европа да ни помага, като не ни пречи

Мисия Варна

10-05-2012, 13:54

Снимка:

АРХИВ © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

Рибари събраха граничари и евроексперти, за да спрат арестите в открито море

Европейският съюз контролира под 2% от улова на риба в Черно море

Въпреки това ни налага строги ограничения и никакви предимства срещу тях. Така ние ставаме неконкурентоспособни на пазара, където са риболовците от Русия, Турция, Украйна. Това заявиха родни риболовци в работна среща с представители на Европейската комисия, шефовете на рибарството в Румъния, както и представители на Гранична полиция на двете държави и варненски браншови организации. Именно професионалните сдружения на рибарите бяха инициатори за форума. Те не скриха и причината за него: да предизвикат дебат и недвусмислено обяснение от страна на европредставителите по въпроса за реда и контрола извън 12-милните зони на България и Румъния. Оказва се, че граничните власти на съседите неправомерно преследват българските кораби там и им искат разрешително за улов, издадено в Румъния.

Всички черноморски държави да подпишат споразумение за въвеждане на квоти за улов на калкан ще иска ЕС от партньорите в региона. Според евроекспертите особен проблем бил извършваният от Турция свръхулов.
 
По последни данни на Института по океанология, към момента наличният ресурс на калкана край бреговете на България и Румъния е около 250 тона.

Половин тон нелегално уловен калкан е бил спипан по родното Черноморие само в първите два дни на тази седмица. Това обяви във Варна Драгомир Господинов, изпълнителен директор на ИАРА.

От 1 февруари насам са задържани над два тона бракониерски калкан. Най-голямото задържано количество е 850 кг. край Бургас. За сравнение количеството заловен нелегален калкан у нас за цялата 2011 г. е едва 27 кг. В момента има забрана за улов на деликатесната риба, за която страната ни има и квота от 42 тона за тази година, припомни Господинов.  Няма опасност от изчезване на цацата. Не е застрашена и популацията на черноморската акула.

Доста висока е популацията на делфините в родни води. За установяване на приблизителното количество е възложено проучване на Института по рибни ресурси. Обмисля се и поставяне по даляните на устройства за ехолокация. Целта е делфините да бъдат предупреждавани и да не попадат в мрежите, което е основната причина за смъртта им.

Риболовът в Черно море да се управлява от специална агенция, а не от средиземноморската, поискаха още варненските рибари. Според тях уловът в нашето море е специфичен и за него правилата от Средиземно море не са приложими. Професионалистите настояват и за ясни правила и норми за траленето.