Утопията "общи вечни приоритети"

Мисия Варна

11-06-2012, 18:48

Снимка:

dailymail.co.uk

Автор:

Даниел Русинов

Всичко от Автора

БСП изтупа от прахта стари идеи, а позабравени политици напомниха за себе си

Идеята за общи приоритети, които да обединят всички партии, щеше да е примамлива, ако не беше безумна.

Най-точното определение е утопична. Въпреки това БСП направи втори напън за такова обединение във Варна. И то след като първият от началото на 2011 г. претърпя тотален крах. Второто издание също е обречено, защото не може да послужи за нещо повече от вдигане на шум. И евентуално очертаване на коалиционни партньори за бъдещите избори.

И така, червените поизтупаха от прахта старите си идеи за варненското пристанище, за втория мост над езерето, за строителството на магистрала „Черно море“ и т.н. Лансираха ги за пореден път на форум, наречен „Вечните приоритети на Варна“. На него бяха поканени местните представители на всички политически формации. Въпреки отчетеното внушително присъствие на 38 партии, обществени и браншови организации и синдикати, обликът на форума логично клонеше вляво.

Няма и как да е иначе, след като една от основните цели на червените е след форума просто да заявят, че ГЕРБ не са уважили поканата. И така да направят внушение, че управляващите не се интересуват от проектите, които били важни за развитието на града. Нищо, че същите тези безценни за Варна идеи, битуват в политическия PR вече десетилетие и БСП като управляваща също не понечи да ги сбъдне.

Освен ГЕРБ форума загърбиха и почти всички популярни политически формации, които имат представители в парламента или във варненския Общински съвет.

Това превръна форума в обикновена среща на позабравени от избирателите формации, които просто искат да напомнят за себе си. Или на хора, които са останали без партии и бързат да си подсигурят политическото съществуване.
Разбира се червените не са и сънували, че ГЕРБ, ДСБ, Нашият град, СДС, ВМРО, Новото време и прочие формации от десния сектор ще откликнат на поканата за формиране на общи приоритети.

От политическа гледна точка това би било безумно. То би обезличило идентичността на тези формации. Самата идея всички партии да се обединят около едно нещо е наивна. И популистична. Ако това се случи, какъв е смисълът от провеждането на избори? Нали целта на всички ще е обща. Тоест една и съща. А смисълът на демокрацията е хората да имат избор. Това става само, ако партиите имат различни програми и приоритети, които да предложат. Общите са нещо друго. То навява спомен за една отдавна отхвърлена политическа система.