"Агрополихим" се изнася от България

Мисия Варна

13-06-2012, 16:10

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Всичките 1100 служители на завода ще бъдат съкратени. Потърпевши обаче няма да са само работниците. Ще намалеят драстично товарите на пристанище Варна, а медодобивният комбинат в Пирдоп "Аурубис" няма да има къде да пласира сярната си киселина

Девненският завод "Агрополихим" изнася производството си от България.

Вече са привикани и синдикатите, за да се уточни процедурта по масовите съкращения.

"Информирахме синдикатите, че ще ни се наложи да започнем преговори за масови съкращения на служителите, тъй като вече не можем да работим нормално. Ще демонтираме инсталацията и ще се изнесем в чужбина", това заяви изпълнителният директор на "Агрополихим" Васил Александров, цитиран от  "Капитал Daily".

Причината за крайното изказване е, че от цели осем години предприятието за производство на азотни и фосфорни торове се опитва да достигне до фаза право на строеж за изграждането на ново депо за отпадъци. Процесът обаче е блокиран в Министерството на земеделието. Компанията генерира по 60 хил. тона на месец, а старото й депо е пред запълване. За целта има постановление на Министерския съвет от 2006 г.

Александров обясни, че имат всички необходими разрешителни от Министерството на околната среда и водите, но от няколко години чакат Земеделското министерство да даде зелена светлина на строителството, тъй като земята е под тяхна юрисдикция. Специална комисия с председател, назначен от министъра на земеделието Мирослав Найденов, трябва да подготви документите за право на строеж на база оценка на терена. Финалната оценка обаче се бави.

"Тя беше направена и беше с 40% по-висока от предишни оценки за аналогични цели в региона. Нямаме проблем с цената от 3,34 лв. на кв.м. Вече платихме и за да изчистим старите отпадъци оттам, тъй като е била ползвана като нерегламентирано сметище от заводите в района на Девня. Въпреки това председателят на специалната комисия поиска от независимия оценител тя да бъде завишена до 15 евро/кв.м, което, преведено за "Агрополихим", означава допълнителна такса от около 2,5 млн. лв.", обясняват от компанията. Следва ново протакане на процедурата между оценителя и специалната комисия.

В историята има и куп загубени от чиновници документи и постоянно изпуснати срокове. В края на юни отново изтича давността на различни разрешителни по проекта и компанията ще трябва да започне отначало, т.е. още осем години бюрокрация.

От "Агрополихим" обясниха, че до момента са изпратили две писма до министерството на земеделието. Те остават без отговор. На 14 май е изпратено още едно, този път от посланика на Белгия до министър Мирослав Найденов. В него се казва, че компанията е попаднала в бюрократичен параграф 22 между различните институции. На писмото на посланика също не е отговорено, обясняват от компанията.

От компанията обясниха, че миналата седмица са изпратили и последните си две писма - до министър-председателя и до министъра на икономиката. В тях се казва, че не виждат смисъл да бъдат в списъка с инвеститори клас А, тъй като не виждат полза от него, коментират от "Агрополихим".

При такъв развой на събитията ще бъдат съкратени всичките 1100 служители в предприятието. Потърпевши обаче няма да са само работниците. Ако заводът спре, това ще намали драстично товарите на пристанище Варна, а медодобивният комбинат в Пирдоп "Аурубис" няма да има къде да пласира сярната си киселина, която е допълнителен продукт от производството й и се използва от "Агрополихим".