Днес решават кога ще гласуват новия план на Варна

Мисия Варна

22-06-2012, 00:04

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

Общинските съветници търсят отговори за бъдещия ОУП

Днес трябва да стане ясно дали сагата с новия Общ устройствен план на Варна ще приключи на 4 юли

след повече от 15 години протакане. След поредното обсъждане на комисията по "Архитектура" ще бъде известно дали в дневния ред на следващата пленарна сесия на Общинския съвет ще влезе и това легендарно за града гласуване.

Съветниците гласуваха предварителен проект на ОУП още през 2008 г. Оттогава в плана настъпиха промени - някои след общественото обсъждане под натиска на граждани и организации, други след съгласуването в различните министерства. Какво точно се е променило съветниците научиха едва във вторник, когато получиха картите с плана. В сряда на среща с екипа, създал проекта, те имаха възможност да питат и коментират. Запазиха си обаче правото за писмени допълнителни въпроси. Отговори на някои от тях те трябва да получат днес за комисията по Архитектура. Да поставят своите питания ще се опитат и представители на няколко протестиращи организации, които закъсняха за срещата в сряда.     

Промените разясни арх. Виктор Бузев в присъствието на проф. Иван Никифоров, шеф на проектантския екип. Според него промените са козметични, макар че са уважени много на брой искания. Като например това на собственици на имоти между Тополи и Казашко, които настояваха да им бъде разрешено жилищно строителство. Разрешителни за строеж обаче тук ще се дават едва когато близкият екарисаж спре да трови въздуха със зловонен дим. В съседство, пак по настояване на граждани, на площадката на  някогашния Домостроителен комбинат ще се развият незамърсяващи производства. За производствени цели остава и зоната около "Метро", въпреки че в момента тя има по-скоро търговски функции.

След искане на транспортното министерство отпадна предвидената коса писта на летището. Земите в района на Тополи обаче трябва да останат земеделски, предлагат авторите на проекта, за да може при нужда в бъдеще там все пак да има място за писта.

Ботаническата градина няма да бъде разширена след като срещу това скочиха инициативните комитети от „Виница“.  

В новия вариант бъдещият висящ мост над канала в района на Казашко вече ще заобикаля местността "Орехчето".  Според проектантите е полезно трасето да бъде изместено още на запад заради напредналата процедура от страна на община Аксаково за изграждане на детелина за връзка с магистрала „Хемус“.

Без алтернатива се оказа необходимостта от мост-близнак на Аспаруховския. Той ще "стъпва" на северния бряг в района на „Максуда“, където е предвидена детелина на 3 етажа.

Нови гробища край Каменар, над Телевизионната кула и в местността Кантара ще има скоро Варна.

След като получиха най-общи насоки за промените в плана съветниците започнаха да питат. В отговор научиха, че необходимостта от спортния бул. „Варна“ е потвърдена от независими европейски експерти от Хага и Барселона. Колко точно ще е широка и какви имоти ще засегне крайградската магистрала ще стане ясно след проектирането й.

Темата с Морската градина логично залегна и в питанията на съветниците. Те обаче научиха, че ОУП гарантира територията на парка да остане зелена площ и след Шокъровия канал. Единственото строителство, но за обществени цели там ще бъде разрешено в частен терен в района на „Акациите“, отреден за детска градина, в парцела на Санаториалната детска градина за разширяването й на територията на бившето поделение. Ако за други частни терени  има инвестиционни намерения, новоприетият ОУП ще ги обезсили.
В района след Шокъровия канал няма да има улици и булеварди увери съветниците арх. Бузев, провокиран от въпрос на Костадин Костадинов.
 
Общината да поиска и местността "Салтанат" да влезе в историческото ядро на Морската градина, предложи Борислав Гуцанов. За целта се оказа, че трябва да бъдат реализирани озеленителните мероприятия, планирани тук още преди 50-60 г.