Избрани Новини
Метеорит каца в Алма матер
Софийският университет ще стане единственият извън пределите на Русия, който ще приюти в музея си къс от Тунгуския метеорит, паднал в Сибир през юни 1908 г.
Софийският университет ще стане единственият извън пределите на Русия, който ще приюти в музея си къс от Тунгуския метеорит, паднал в Сибир през юни 1908 г. Парчето е получено от ректора проф. Иван Илчев като дар от университета в Красноярск с молба да го изследваме. То върви "в комплект" заедно с парче от скала, претърпяла метаморфоза, след като метеоритът се взривил над земята."Тунгуският метеорит е бил най-големият фойерверк в чест на независимостта на България - кацнал е само три месеца преди обявяването й", шегува се ректорът на СУ проф. Иван Илчев. В момента, когато метеоритът се е взривявал над тайгата, нагоре от нея се е издигал космически кораб, смятат някои учени. Освен тази хипотеза съществуват и обяснения, че това всъщност не е метеорит, а комета, извънземен космически кораб и дори частичка антиматерия. Самият проф. Илчев разгледал късчето под електронния микроскоп на домакините си в Красноярск и видял, че то се състои от стотици подобия на малки пружинки на химикалки. Всичките - с големина няколко микрона. Тепърва предстои и нашите учени да го подложат на анализ.
десетките обяснения за произхода на тунгуското чудо се дължат на необичайния факт, че то не е издълбало кратер при съприкосновението си със земята. Ако е метеорит, такъв би трябвало да има. Затова и загадката толкова години привлича учените. Впрочем в първите двадесетина години след взривяването си метеоритът не е бил изследван. При неговия взрив растителността в един огромен радиус от 2000 кв. км просто изчезва, а
отблясъците от взрива видели чак в Лондон. Когато след 20 г. геолози си пробиват път до мястото, то вече е обрасло с нови растения и много от възможностите за проучване са безвъзвратно погубени.
Това впрочем не е единственият метеорит, който ще кацне на петия етаж на Алма матер, където се намира музеят по минералогия. До момента там има 38 подобни отломъка. Някои са от Австралия, други от дъното на Тихия океан, а има и съвсем нашенски - например късчета от село Гумощник, Троянско, и от село Дебнево. Парче, намерено край Силистра, пък е изпратено във Франция за изследване и вече със сигурност е установено, че то е част от астероид. Имат и късове от най-големия метеоритен кратер, който се намира в Германия.