Избрани Новини
Електронното гласуване даде фира още на тренировките
Таблетите се нуждаят от допълнителни настройки, съветниците не си ги дават
Безхартиените заседания трябва да започнат след лятната ваканция на съветниците. Много неща по електронното гласуване обаче не са изпипани. След като съветниците се логнаха в системата се оказа, че повечето от таблетите не са активни. Докато са в режим за заседаване, устройствата нямат връзка с глобалната мрежа, а имат достъп само до информацията от общинския сървър. Проблемът според съветника Павел Христов от ГЕРБ вероятно идвал от това, че в залата имало само пет устройства, които да разпръскват общинския интернет, а на тях трябвало да се закачат всичките 51 таблети.
Въпрос на настройки е, контрира експерт от фирмата, която внедрява електронното гласуване. Всички съветници да си предадат таблетите и ще им направим нужните настройки към мрежата, призова той. Пролича обаче явното нежелание на местните депутати да се разделят с отдавна раздадените им служебни таблети и апелът на специалиста остана нечут. "Е, те в началото имаха обхват", вметна шефът на градския парламент Николай Апостолов.
Предложенията от съветниците за промени в предварително подготвените решения, които ще се гласуват на сесия пък трябвало да се предават писмено на секретариата. И това трябвало да се случва преди началото на заседанията. Който има предложение за промяна в решението да си го записва на листче и да го дава на секретаря, посочи специалистът от фирмата.
Начинът за изказвания с новата система пък не се хареса на Янко Станев. "Ако някой си мисли, че ще ме спре с това нещо да не се изкажа е в голяма грешка", каза той. Консултантите обясниха, че системата не цели да ограничава изказванията на съветниците, а да облекчи секретариата и записите по-лесно да влизат в протокола от сесиите.
Топ Новини