Избрани Новини
Сесия 9: Единодушно приеха ОУП
Тотална забрана за строителството в Морската градина. Разширява се и историческото ядро
Заседанието на Общинския съвет започна в 9.35. Съветниците буквално са обсадени. Граждани има насядали по стълбите и дори по облекалките на столовете на самите съветници.
След няколко гласувания по дневния ред той беше приет. Започнаха питанията към кмета и администрацията му. Димитър Чутурков от БСП попита защо не се прави нищо за стимулиране на индустрията във Варна, за да има нови и целогодишни работни места, а не само работа в туризма и услугите.
Кметът сега отговаря: Да направим специална сесия за това, нека всички политически сили дадат своите идеи за това как да се стимулира бизнесът.
Костадин Костадинов попита защо Общинската администрация не е отговорила на писмо на шефа на полицията Димитър Димитров за превенция на джебчийството, което вреди на туризма сериозно.
Кметът: Помагали сме на полицията със средства, но това е нейна работа - да се бори с престъпността.
Започва разглеждането на най-инфарктната точка от дневния ред днес - приемането на ОУП. В следващите 30 минути екипът от проектанти - автор на новия ОУП на Варна, ще представи окончателния проект.
Проф. Никифоров опитва в момента да обясни откъде е тръгнала екипът му - старият ОУП на Варна, свършеното и несвършеното по него. Гласове от публиката го реплекират непрекъснато.
Протестиращите в движение променят плакатите: Планът от 1982 г. все още е действащ, написаха сега някои от тях. Опитите на администрацията да въведе ред се оказаха безуспешни - еколози с плакати настъпват към сектора със съветниците непрекъснато и вече доста са се поомешали с тях, което затруднява броенето при гласуванията. Напевното изложение на проф. Никифоров не може да ангажира вниманието на залата и всеки говори и обяснява на този до себе си.
Един от протеsтиращите граждани скочи на микрофона и започна да опонира на лектора. Залата изригна в аплодисменти от една страна и викове от друга - явно в залата има не само противници на новия ОУП, но и негови поддръжници.
Информация от кулоарите на Общинския съвет: съветниците от ГЕРБ ще предложат в ОУП да залегне, че Морската градина продължава чак от парка на Евксиноград. На практика най-голямата група в ОбС ще гласува ОУП, но с промяна - забрана за строителство до Евксиноград. Решението било съгласувано и с премиера Бойко Борисов.
Чрез възстановяване на крайбрежните пътувания ще бъде облекчена транспортната схема на града, стана ясно от представянето на екипа. Новият булевард "Варна" пък трябва да осигури бързо предвижване от единия край на града до другия - автобусите по него ще се движат с 60 км в час.
Чрез него цялото движение от магистрала "Черно море" ще бъде изнесено извън града.
Думата взе Иван Портних, председател на групата на съветниците от ГЕРБ. Той заяви, че след консултации с министъра на регионалното развитие е взето решение ГЕРБ да подкрепи ОУП, но след въвеждане на пълна забрана за строителство в Морската градина и след Шокъровия канал. Борислав Гуцанов пък поиска Министерството на културата да обяви за паметник на културата и втората част на парка - до пътя за Алея Първа.
Гуцанов зададе и въпрос към екипа на ОУП: "Предстои въвеждане на едносменно обучение на децата в училищата, има ли предвидени в ОУП места за нови училища и детски градини?"
Костадин Костадинов попита кой определя режимът за достъп в залата, тъй като има още хора пред сградата, които не могат да влязат. Съветникът заяви, че Иван Портних сменил генерално очаквания сценарий, за което го поздравява. Той поиска уточнение - докъде ще важи забраната за строителство в парка и каква е предвидената ширина на бул. "Варна".
От екипа на проектантите обясниха, че окончателната ширина на булеварда ще стане ясна при конкретното му проектиране, което сега не е на дневен ред, тъй като не е предвидено финансиране за изграждане на булеварда.
Янко Станев: И група Център ще подкрепи ОУП и направените предложения за промяна. ОУП трябва да бъде приет. И трябва да бъде приет днес. Защото е много по-добре да имаме план и да се развива бизнеса, заяви Станев. Той изказа своето "възхищение за транспортната схема", която се предлага в ОУП.
Пламен Христов: "Защо допускаме сесията, от която зависи бъдещето на Варна, да се превръща в махленска седянка".
Изказването му беше направено по повод няколко включвания на протестиращите на микрофоните в залата. Гражданите можеше също да си кажат мнението, но с разрешение и след гласуване на общинските съветници. Само двама от тях бяха "за".
Това принуди Иван Станчов да застане на микрофона и да вземе думата. Той заяви, че ставащото в залата е безобразие и се е случвало при нацистите. Председателката на комисията по архитектура, която води заседанието по тази точка, безуспешно се опита да го прекъсне и дори поиска страничните микрофони да бъдат изключени.
След като изказа възмущението си Иван Станчов напусна залата. Таня Парушева се обърна към протестиращите с недоумение защо отказват да разберат обществената значимост на приемането на ОУП.
Съветниците в момента спорят докъде да е забраната - до пътя за Алея Първа или до парка Евксиноград.
Свърши 20-минутната почивка на съветниците, в която проектантите на ОУП трябваше да се подготвят и да обяснят възможна ли е тотална забрана на строителството до Евксиноград, с оглед на това, че там вече има застрояване. Преди почивката Иван Портних настоя за рестрикции по отношение на строителството по целия терен от историческото ядро до Евксиноград, за да се опази поне това което останало незастроено.
Според Борислав Гуцанов обаче, там където вече има строежи нямало как да се наложи пълна забрана, а можело да се помисли за по-занижени критерии.
От спора дали да има тотална забрана в Салтанат, Долна Трака и Горчивата чешма, контактната зона от историческото ядро до Евксиноград, или само ограничаване , стана ясно, че има близо 100% частна собственост и ще се наложи отчуждаване. 38% от Салтанат са частни имоти, 78% са в Горчивата чешма и 98 на сто в Долна Трака. Вариантът бил, тези местности нормативно да се обособят като паркове. От забраната да бъдат изключени терените отредени за детски градини и имотът на Министерството на отбраната, под "Пикадили", поиска Владимир Тонев от "Нашия град".
Това предизвика въпроси от страна на съветниците, дали е редно забраната да не важи за терени за детски градини, които са частни. Според Славчо Славов от ГЕРБ, общината не трябва да залага на оздравителни детски заведения в Морската и там не трябва да се допускат частни градини.
Съветници от ляво и от дясно настояват изрично да бъде записано, теренът от 16 декара до Логопедичната градина да се ползва единствено за разширяване на детското заведение. Борислав Гуцанов поиска категорично да се упомене, че там може да се извършва строителна дейност само с цел разширяване на забавачницата. Иван Портних го подкрепи. Предложението се прие.
Съветниците приеха теренът на Министерството на отбраната да се ползва единствено за изграждане на Зоокът, със съответната му техническа инфраструктура. Това се случи с 43 гласа "за", без против и 1 "въздържал се'.
Терен над хоризонт за частна детска градина да се запази като територия за обществено обслужване, като на него се построи нова забавачница, решиха съветниците. Гласуването обаче беше оспорено от Славчо Славов и при повторно гласуване предложението не се прие, с 25 "за", 24 "против" и трима "въздържали се".
Шокъров канал- алеята "Далас" (завоя за Почивка) се фиксира като зелена площ. В нея отпадат обособените устройствени зони за обществено обслужване, което означава тотална забрана на новото строителство. Решението се прие с 46 гласа "за", 0 "против" и 0 "въздържали се". Гражданите в залата бурно аплодират решението на съветниците.
Местност Салтанат да се обособи като зелена площ и от нея да отпаднат зони за обществено обслужване, одобриха съветниците. С 35 "за", 9 "въздържали се", без "против".
И застроената Морска градина току-що стана зелена площ. От Горчива чешма и Долна Трака също ще отпадат територии за обществено обслужване.
Съществуващите сгради там ще останат, но зелените площи няма да може да се застрояват. При желание за строителство върху частни имоти в района, общината ще ги отчуждава.
Ботаническата градина също се запазва, в сегашния си вид, въпреки исканията на инициативни комитети там да се строи конна база и други обекти за широко обшествено ползване.
Общинският съвет на Варна прие Общият устройствен план на Варна - единодушно с пълно мнозинство. Съветниците решиха да направят предложение до Министерството на кутурата - тази част от Салтанат до алея "Далас" да влезе в историческото ядро и да бъде обявена за паметник на ландшафтното и парково изкуство.
Съветниците обявиха почивка до 15 часа.
Топ Новини