Избрани Новини
Сесия 9: Ден втори
В общината продължава вторият ден от деветото заседание на Варненския общински съвет
9:35 часа
С повече от половин час закъсня старта на второто заседание от 9-тата сесия на Варненския общински съвет. Местните парламентаристи продължават по дневния ред от там, където прекратиха вчерашното заседание, поради напредване на времето. Така беше гласувано предложението за начална спирка на автобусите по линии №9 и №109 да се счита спирката до жп гарата, която е известна като "джоба".
9:45 часа
15 август - Деня на Варна, отново ще бъде неработен ден в морската столица. Това решиха общинските съветници по предложение на комисията по култура. Така те продължиха традицията празника Свето Успение Богородично да бъде почивен ден.
10:00 часа
Съветниците одобриха параметрите на предварителното споразумение за кредит от 8 милиона евро, предложен от Европейската банка за възстановяване и развитие. С тези пари общината ще осигури собствената част от финансирането по проекта за интегриран градски транспорт, чиято обща стойност е около 110 милиона лева. Над 90 милиона ще постъпят безвъзмездно от еврофондове. С тях общината ще купи нови автобуси, ще изгради една скоростна автобусна лента през целия град и две бързи ленти, ще направи велоалеи, нови спирки, автоматизирана система за продажба на билети и т.н.
Окончателното подписване на проекта за интегриран градски транспорт ще се случи в понеделник, когато във Варна пристига министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, съобщи шефът на ГЕРБ във Варна и председател на финансовата комисия Иван Портних.
10:20 часа
По предложение на комисията по финанси и бюджет местнният парламент одобри разкирването на Център за предотвратяване изоставянето на деца с увреждания. Капацитетът на социалния център е 40 места, като издръжката на всяко едно дете е определена на 1 704 лева.
10:30 часа
Защо увеличаваме цени на такси и услуги и същевременно увеличаваме и сроковете за извършване на услугите от страна на общината. Това попита Костнадин Костадинов от ВМРО при обсъждането на промените в Наредбата за местните такси и цени на услуги. Той припомни, че сроковете за изпълнение са били от 14 до 30 дни, но после всички са ббили направени на 30 дни. Съгласуване на инвестиционен проект - 30 дни, презаверка на ПУП - 30 дни и т.н. като ги насложим стават няколко месеца, коментира Костадинов и предложи срока да бъде намален на 25 дни. Колегите му обаче отхвърлиха това чрез гласуване.
Аврам Тодоров от БСП изрази позиция, че всички такси нарастват и то прогресивно. Презаверка на скица е 45 лева, издаване на скица - също 45 лв. Цените на услугите трябва да понамаляват, а не обратното, категоричен беше той. Иван Луков от ГЕРБ обаче опонира, че издаването и презаверката струват 15 лева.
10:45 часа
Николай Недков от Синята коалиция настоя цялата Наредба да бъде разгледана такса по такса. Според него община Варна се превръща в стопанско дружество за печелене на пари. Недков не съгласен варненци да плащат високи цени за услуги, които са задържителни по закон. Подкрепям искането на Аврам Тодоров за намаляване на цените, заяви Недков.
Бившият шеф на финансовата комисия Янко Станев опонира, че някои съветници идват неподготвени и дори не са чели Наредбата за местните такси и услуги.
В крайна сметка нито Тодоров, нито Недков формулираха предложение за намаляване на цени на такси и услуги и съветниците пристъпиха към гласуване на предложените от финансовата комисия промени в наредбата и те бяха одобрени.
10:55 часа
След одобряването на промените в наредбата от БСП обвиниха мнозинството в популизъм. Иван Портних опонира, че наредбата е била качена на сайта на общината още през месец май, а сега е юли. Ако се бяхте запознали с предложенията всичко щеше да бъде коментирано още на заседанията на комисии. Но след като два месеца сте мълчали и сега да използвате трибуната за общи изказвания - това е популизъм, отвърна гербаджията.
11:00 часа
Янко Станев пък подчерта, че с промените в наредбата се намаляват цени на някои услуги и се въвеждат експресни услуги. Във всички случаи това е изгодно за гражданите - първо намаляваме цени и второ въвеждаме още по-съкратени срокове. Нека да е ясно на всички - намаляваме 5 пъти цените и съкращаваме сроковете, преповтори Станев.
Това провокира червеният Аврам Тодоров - някои хора говорят, че имало намаление . Тогава мога да кажа само следното: Честита баня на варненци, финансова баня. С това дискусията около вече приетите промени в наредбата приключи.
11:10 часа
В момента общинските съветници си обясняват един на друг коя комисия какво решение е взела. Повод станаха три предложения от финансовата комисия за опрощаване на наеми за общински жилища. Съветници поискаха да се изготви пълна справка с хората, които са настанени в общински имоти, но дължат пари от наеми. Това наложи да бъде припомнено, че социалната комисия вече задължи районните кметове да подготвят подробни такива справки.
11:25 часа
В момента започват обсъжданията и дебатите предхождащи приемането на изцяло нова наредба за разполагането на преместваеми обекти за търговия - маси, павилиони, кабини и други.
11:30 часа
Съветници искат да бъде изчетена цялата наредба. Председателката на комисията по търговия Снежана Донева твърди, че според юристите на местния парламент това не е необходимо, тъй като е била обсъждана в продължение на три месдеца в комисиите на общинския съвет.
Николай Недков предложи цялата наредба да бъде гласувана като цяло, а не точка по точка. Андрей Василев от "Нашият град" пък вече предлага изменения във все още неприетата наредба. На първо място той иска да бъде променено нейното име. Тоест да се казва Наредба за преместваеми обекти по смисъла на Закона за устройство на територията.
12:00 часа
Председателката на комисията по търговия Снежана Донева предложи наредбата да не бъде гласувана и да бъде изтеглена от дневния ред. Тя установила, че в нея има много моменти, с които не е запозната. Ако още веднъж бъда пренебрегната като председател на комисията, ще си подам оставката, категорична беше Донева. Изказването и дойде, след като Андрей Василев близо половин час чете предложения за промени в още неприетата наредба.
Предложението на Донева за изтегляне на наредбата от дневния ред не беше прието. То бе подкрепено от едва 13 гласа. След това съветниците одобриха новата наредба за преместваеми обекти с много корекции, които бяха предложени от Андрей Василев.
12:05 часа
ГЕРБ поиска 20 минути почивка. Донева пък беше възмутена, че в зала - директно от микрофона на трибуната, се предлагат и приемат решения, с които тя не е запозната. Именно председателстваната от нея комисия по търговия, трябва да е водеща при изработването на наредбата за преместваемите обекти.
Съветниците излязоха в обедна почивка. Заседанието ще продължи от 13:15 часа с предложения за решения касаещи общинската собственост.
14:00 часа
Следобедното заседание започна с 45 минути закъснение от предварително уречения час. Извинението на общинските съветници беше, че... не работел ресторанта в община Варна и се наложило да ходят да обядват другаде.
Първи думата взе бившият шеф на финансовата комисия Янко Станев. Той поиска да му бъде представен пълен текст на наредбата за преместваемите обекти, която бе гласувана по-рано днес. "Не съм специалист в тази материя. Доколкото разбирам в наредбата има полезни за обществеността неща. Въпреки това искам да се запозная изцяло с нея", каза Станев. Той не успял да намери никъде пълния текст на гласуваната днес наредба с промените вкарани от Андрей Василев.
14:15 часа
По предложгение на председателя на групата на ГЕРБ ИВан Портних от дневния ред беше изтеглена точка касеща общинското дружество "Паркинги и гаражи". Така смяната на съвета на директорите на фирмата се отлага до следващата сесия на местния парламент. Съветниците гласуваха до тогава настоящият борд да няма право да взема управленски решения и да се разпорежда със собствеността, извън мероприятията около текущата поддръжка дейността на дружеството.
14:20 часа
Местният парламент реши "Паркинги и гаражи" да прекрати участието си в командитното дружество "Център за мобилност" АД.
Съдбата на общинската фирма, която се прочу покрай скандалната Синя зона за паркиране във Варна, ще бъде разисквана, след като администрацията на кмета представи визията си за нейното бъдеще. Има вариант тя да бъде преобразувана в общинско предприятие на бюджетна издръжка. Тоест на пряко подчинение на Кирил Йорданов, вместо да е търговско дружество, управлявано от общинския съвет както е в момента.
14:50 часа
В моментна общинските съветници допълват годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти. Така в програмата за 2012 г. се вкарват нови имоти и се одобравят пазарни оценки за предстоящи публични търгове за продажбата им. В рамките на програмата местният парламент променя и предназначения на жилища, които са общинска собственост и взема решения за продажбата им.
15:20 часа
На ред са приемането на годишните финансови отчети за 2011 г. на общински търговски дружества и освобождаването от отговорност на техни управители, контрольори и членове на бордове. Първо беше гласуван отчета на ДКЦ "Св. Иван Рилски" - Аспарухово. Следват "Жилфонд" и "Паркинги и гаражи".
15:35 часа
Съветниците дебатират предложението на комисията по общинска собственост да не бъде освобождаван от отговорност борда на директорите на "Паркинги и гаражи". Д-р Ивайло Бояджиев заяви, че ще гласува против и призова колегите си да сторят същото. По думите му през 2011-та борда не е свършил нищо, не се е събирал нито веднъж, не са се разписвали никъде и не са получили нито стотинка. Според д-р Бояджиев борда трябва да бъде държан отговорен за неразбориите, които надроби през 2012-та покрай синята зона.
Николай Недков и Владимир Тонев опонираха, че това е невъзможно и дори непонятно. Основният им аргумент бе, че през това време дружеството е било вкарано в какви ли не съмнителни съдружия. Недков предложи да бъде съставена комисия, която да провери всичко, което се е случвало в "Паркинги и гаражи".
15:45 часа
В крайна сметка общинският съвет не освободи от отговорност борда на дружеството. Д-р Бояджиев коментира, че отново както и с "Градски транспорт", отговорността ще отнесе борда. Според него просто се търси кой да опере пешкира, а не да се установи кой наистина е диктувал какво да се случва в дружеството и съответно със синята зона.
Съветниците одобриха и предложението на Недков за съставяне на работна група, която да направи пълна проверка в "Паркинги и гаражи". Не само за 2011-та и 2012-та, а и предходните години. Доклада трябва да е готов за следващата сесия през септември.
Това пък създаде дилема дали само настоящият борд трябва да бъде разследван или и членовете на предишните бордове на дружеството, които са били освободени от отговорност.
16:00 часа
Местният парламент отхвърли искането на Петър Липчев да бъде съвета на директорите да бъде проверяван само за 2011 г. и одобри предложението на Недков. А именно - да бъде разследвана дейността на всички бордове, управлявали "Паркинги и гаражи" от самото му създаване до днес.
Междувременно общинските съветници доброволно си удъжиха днешното работно време с един час. Така вместо до 17 ч. сесията ще продължи до 18:00.
16:40
Започна дебата около предложението за промяна наименованията на местности с чужди имена.
Инициаторът за смяната на небългарските имена на над 200 местности, Костадин Костадинов от ВМРО подчерта, че не става въпрос за промяна, а за възстановяване на старите имена. По думите му, това е процес започнал непосредствено след освобождаването на страната от турско робство, който продължава и до днес. Костадинов даде и примери с общините Бургас, Каварна и Пловдив, които вече са извършили подобни промени на имена на местности.
Той изрази учудване, защо един обикновен административен акт, какъвто се явява преименуването, е предизвикал такава огромна дискусия. Костадинов е учуден, че хората защитават имена на местности като Балъм дере, Ментеше, Боклук таралъ и други. Той подчерта, че смяната на имената не налага живещите там да си вадят нови лични документи.
16:50 часа
Бившият лидер на ДПС Янко Станев заяви, че група Център е против въвеждането на всякакви нови наименования, без преди това да бъдат питани хората, които живеят там. "Нито е времето, нито мястото, нито хората са поискали от нас да направим смяна на имената толкова масово и поголовно", заяви Станев.
17:00 часа
При явното гласуване общинският съвет отхвърли предложението на работната група за преименуване на местности и селищни образувания с чужди имена. За смяна на имената гласуваха само 12 местни парламентаристи. Гласуването беше оспорено и в момента върви ново - поименно гласуване.
17:05 часа
И поименното гласуване отхвърли предложението за промяна на имената на местностите. То беше подкрепено от едва 11 съветници.
17:10 часа
Деветото заседание на местния парламент приключи с промени в съставите на някои постоянни и временни комисии.