Прокуратурата посочи като слабост досъдебната фаза

Новините

11-07-2012, 11:29

Снимка:

Sofia Photo Agency

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Пропуските и слабостите са преди всичко в досъдебната фаза на процеса, става ясно от публикувания вчера доклад на прокуратурата.

В годишния  доклад на прокуратурата за 2011 г., паралелно със статистиката за приключилите производства, внесените обвинителни актове и произнесените присъди  се анализират и причините за неуспеха в съдебната фаза на редица дела,

съобщава Дневник. В него се признава, че "пропуските и слабостите са преди всичко в досъдебната фаза на процеса". Досега при всеки журналистически опит да бъдат накарани прокурорите включително и главния прокурор Борис Велчев да посочат причините за провала на някои нашумели дела в съда, те избягват да анализират качеството на полицейската работа, явно водени от събраженията да не се развалят добрите отношения с МВР, пише още Дневник.

Самият документ беше представен миналата седмица от главния прокурор Борис Велчев пред Правната комисия на парламента.

"При разследването не се изясняват всички факти и обстоятелства, свързани с предмета на доказването, липсва яснота относно обема доказателства, които следва да се съберат, както и какви следствено-процесуални действия да бъдат извършени за тяхното установяване",  се казва в аналитичната част на доклада. Анализът се основава на дела срещу организираната престъпност, за данъчни престъпления, пране на пари, корупция, наркотрафик, трафик на хора както и за злоупотреби с европейски фондове.

 Посочва се, че по голям брой дела оправдателните присъди са постановени поради това, че са внесени необосновани обвинителни актове.  А са необосновани, защото наблюдаващите прокурори не са си вършили здълженията като господари на досъдебната фаза за реален контрол върху действията на полицейските разследващи органи , става ясно от анализа.

"Това изисква от наблюдаващите прокурори да извършват всестранна проверка на събрания доказателствен материал по делото, да проверяват налице ли са доказателства за обективните и субективни признаци на престъплението, да отстраняват своевременно допуснатите процесуални нарушения  и да съобразяват решенията си за внасяне на обвинителен акт с трайната съдебна практика", четем в доклада.

По делата със значим обществен интерес най-много оправдани има в Софийската градска прокуратура - 33 лица, в Плевен са16, в Благоевград -15. Най-много са оправданите за корупционни престъпления – 21.

Статистиката на прокуратурата продължава да показва висок процент на осъдените за разлика от ширещото се мнение за масово оправдаване на подсъдимите. През 2011  са осъдени общо 48 108 лица, а оправданите са 1191. Посочва се също, че е по-нисък в сравнение с предишни години процентът на върнатите от съда дела със значим обществен интерес спрямо общия брой върнати - 4%. МВР регистрира  и разкрива по-малко престъпления, сочи още докладът.  Данните за 2011 г. показват, че МВР води за разкрити 41% от всички регистрирани престъпления, докато година по-рано процентът е 43.6. За икономическата престъпност спадът е още по-голям - от 49.8% на 43.7%.