В ГЕРБ обмислят: При фалит, първо се плащат заплати

Новините

16-07-2012, 05:53

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

в. "Труд"

Всичко от Автора

Бум от жалби срещу фалирали собственици на дружества, които дължат на работниците си заплати за месеци назад.

При обявяването на дадено предприятие в несъстоятелност, работниците и служителите, а не банките кредиторки, ще получават първи вземанията си,

е промяна в Търговския закон, която обмислят депутати от ГЕРБ, пише "Труд".

В приемните на народните представители от управляващата партия имало истински бум от жалби срещу фалирали собственици на дружества, които дължат на работниците си заплати за месеци назад.Работниците да се наредят по-напред в регламентирания от Закона за задълженията и договорите ред на привилегированите вземания препоръчва и Върховната административна прокуратура (ВАП).

“В тази ситуация работниците могат да се възползват от фонд “Гарантирани вземания” до 1 000 лева”, коментира пред “Труд” Емил Радев от ГЕРБ. Юристът обаче призна, че проблемът е сериозен и дискусията по него ще има. Крачка в тази посока била поправката на Радев в Граждански процесуалния кодекс, с която работниците се освобождават от авансови такси, когато завеждат изпълнителни производства срещу работодатели за неизплатени заплати.

В доклада на Върховната административна прокуратура (ВАП) до социалната комисия в парламента, се препоръчва още и промяна в законодателството, с която при неизплатени заплати за повече от три месеца работникът да има право да изиска обявяване на работодателя в несъстоятелност. От ГЕРБ обаче са категорични, че няма да я подкрепят. “Това ще стимулира закриването на предприятия - като “убием” по-бързо и лесно собствениците им”, коментираха юристи.
От ВАП препоръчват също неизплащането на трудови възнаграждения да се криминализира, като деянието следва да се счита за престъпление след достигане на определен размер на задължения.В доклада на ВАП за посочения период се отчитат 24 809 проверки, съставени 7 854 административни акта, издадени са 7 669 наказателни постановления.