Барозу: Искаме убедителни резултати срещу престъпността

Новините

19-07-2012, 05:30

Снимка:

Архив

Автор:

"Труд"

Всичко от Автора

България трябва да запълни редица празнини в правосъдието и вътрешния ред.

ЕК "категорично не съжалява" за приемането на България и на Румъния в ЕС,

заяви говорителят на Европейската комисия Марк Грей. Решението дали ще се разшири Шенген ще се вземе през септември. Механизмът за проверка продължава да играе важна роля за установяването на върховенството на закона в двете най-нови държави членки, каза говорителят. Това е подходящата мярка, която Брюксел предприе след присъединяването на Румъния и България.

От Брюксел са категорични, че извършват систематично и обективно докладите и не си променят оценките в зависимост от политическия цвят на управляващите. Говорителят отрече Брюксел сега да разделя България и Румъния. Следващият отчетен период за България ще бъде удължен, защото основното по съдебната рамка е въведено и сега трябва да се постигнат убедителни резултати, за което се изисква време.Грей заяви, че даването на време на България не означава, че Брюксел си променя подхода към страната.

Следващият доклад за България ще бъде публикуван в края на 2013 година. Румъния ще получи един допълнителен доклад в края на тази година, за да може Брюксел да прецени дали са разрешени последните регистрирани проблеми. После двете страни ще получават по един доклад годишно. Грей обърна внимание на напредъка в България и даде примери за подобрено законодателство. ЕК препоръчва на България създаването на независим орган, който да координира усилията за борба с корупцията.

От общата част на доклада става ясно, че малка част от критиките на Еврокомисията са това, че липсва насока на политиката, промените са под външен натиск, Висшият съдебен съвет (ВСС) не управлява ефективно, не се спазва разделението на властите, независимостта на съда е поставена под въпрос.

"Искаме да видим убедителни резултати срещу корупцията и организираната престъпност", заяви председателят на Еврокомисията.
България и Румъния трябва да запълнят редици празнини в правосъдието и вътрешния ред, каза Жозе Барозу.

Еврокомисията е загрижена от слабата разкриваемост на поръчковите убийства у нас

Докладът обхваща период от пет години. Цялостната оценка на Комисията за напредъка по МСП от присъединяването на България досега показва значителен напредък в основната законодателна рамка.

В ключовите моменти българското правителство показа силна политическа воля за постигане на дълбока и трайна реформа. Предизвикателството сега е да се запълнят някои ключови стратегически пропуски и да се осигури ефективно прилагане.

Решимостта сред българското общество за осъществяване на наблюдаваните от МСП реформи бе променлива - необходимо е по-последователно прилагане, за да може разпокъсаните действия да се обединят. Тази по-последователна насоченост на реформите би била най-добрият показател за устойчивостта и необратимостта на процеса, пише в доклада.