Симеон Варчев подаде оставка като шеф на Спортна зала

Мисия Варна

24-07-2012, 12:48

Снимка:

АРХИВ © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Симеон Варчев току-що подаде оставка като шеф на Двореца на културата и спорта във Варна.

Симеон Варчев току-що подаде оставка като шеф на Двореца на културата и спорта във Варна

след 12 години на поста.

"Казвам се Симеон Варчев. Живях честно и работих много, не съм лъгал никого, не съм откраднал и един лев, рушвети не съм вземал, спя спокойно и затова не желая да бъда оценяван по този начин от политическите и административни ръководители. Не съм съгласен с техните методи, подавам си оставката. Благодаря ви!", заяви през сълзи той на пресконференция днес.

Варчев беше категоричен, че приема отнемането на Летния театър от Двореца на културата и спорта и прехвърлянето му на ТМПЦ-то като оценка за работата си и затова е обиден. Според него Оперно-театралното дружество не е в състояние да се справи със специфичен обект като Летния театър. От една страна там е нужен персонал със специални умения за професионално осветление и озвучаване, но само сезонно (проста сметка показва, че само заплатите на тези специалисти ще надхвърлят сумата, давана досега от операта годишно за наем на Летния театър) .

От друга страна зала "Конгресна" на ДКС винаги е била резервен вариант при лошо време. Това било възможно, тъй като тя събира 2400 зрители, подредена в театрален вариант - точно колкото и Летният театър. Подобна рокада би била невъзможна с капацитета на залите на операта и театъра. Варчев беше директен по адрес на "амбициозната" директорка на ТПМЦ-то: Летният театър не е лъжица за нейната уста.

След въпрос на Варнаутре.бг Симеон Варчев и юридическият му екип обясниха схемата, по която се експлоатира Летният театър. Досега приходите от него са влизали в бюджета на ДКС, който е акционeрно дружество с един-единствен собственик - общината. По силата на клаузите в договора за управление на Летния театър, подписан през 1997 г. от тогавашния кмет Христо Кирчев, ДКС не може да инвестира в откритата сцена свои пари: въпреки това го прави - като пренасочва свои служители там и заделя средства за спешни ремонти. Съживяването на умиращия преди 15 г. театър става със средства от общинския бюджет: за нова сцена, нови седалки, озеленяване. Такава ще е схемата и, ако управлението бъде преквърлено на ТМПЦ - парите от приходи ще отиват в бюджета на държавния Театрално-музикален продуцентски център, а инвестиции и ремонти ще трябва да прави общината, тъй като сцената ще продължи да е нейна собственост. Така на практика община Варна ще субсидира държавни институции.

Юристите на Двореца категорично отхвърлиха и твърденията на оперната прима Даниела Димова, че единствено държавните културни институти могат да получат пари по европроекти за Летния театър. Според тях това може да направи само общината, подобно на проекта, с който основно бяха ремонтирани варненските музеи.

В същото време: Общината "ей, така" кихала наем за безплатния си Летен театър